Bostońska archidiecezja właśnie zaangażowała się w budowę niedrogich mieszkań do wynajęcia dla osób wychodzących z bezdomności. Od 2021 r. w stanie Massachusetts, zwłaszcza w samym Bostonie, obserwuje się szybki wzrost liczby osób pozbawionych dachu nad głową. Często kryzys dotyka rodzin pracujących, które jednak ze względu na wysokie koszty życia, tracą zdolność do wynajmowania mieszkań po cenach rynkowych.
Archidiecezjalne Biuro Planowania Spraw Miejskich (POUA) podjęło współpracę z największym schroniskiem dziennym w Massachusetts, St. Francis House. To świecka organizacja non-profit, która pomaga około 9 tys. osób rocznie. Obie instytucje rozpoczęły 24 września br. budowę mieszkań na wynajem dla najbardziej potrzebujących.
Inwestycja jest zlokalizowana przy ulicy La Grange’a w centrum Bostonu. Docelowo ma powstać 126 mieszkań, z których około 70 będzie zarezerwowanych dla osób wychodzących z bezdomności. Metraże będą różne, od kawalerek przez mieszkania z jedną lub dwoma sypialniami. Mają być dobrej jakości, adekwatne do kondycji mieszkań w okolicy. Wznoszony blok ma pomieścić osoby i rodziny o średnich i niskich dochodach.
Wesprzyj nas już teraz!
W Bostonie obecnie jest prawie 11 proc. bezdomnych, a gwałtowny wzrost tego zjawiska odnotowuje się od 2022 r.
Wspólne przedsięwzięcie archidiecezji i St. Francis House „reprezentuje wyjątkowe partnerstwo między doświadczonymi, wysokiej jakości organizacjami non-profit z długą historią posługi grupom zagrożonych i narażonych” – podaje Catholic News Agency.
To nie pierwsza inicjatywa obu podmiotów. Wcześniej odremontowały one zabytkowy budynek w centrum Bostonu, tworząc 46 mieszkań w przystępnej cenie, a także biura St. Francis House z odpowiednim zapleczem logistycznym, umożliwiającym zapewnienie pomocy osobom bezdomnym.
St. Francis House to organizacja założona przez zakon franciszkanów w Sanktuarium św. Antoniego w centrum Bostonu. Z czasem przekształciła się w schronisko dzienne, zapewniające podstawowe potrzeby, takie jak posiłki, prysznice i ubrania dla bezdomnych. Osoby dotknięte tym kryzysem mogą tam także uzyskać wsparcie duchowe, pomoc w leczeniu i w poszukiwaniu pracy.
Wolontariusze pracujący w schronisku podkreślają, że podchodzą do swojej pracy „z perspektywy wiary katolickiej”, chociaż pomoc niosą ludziom różnych wyznań,
Problem bezdomności we wschodnim stanie Massachusetts nasilił się w ostatnich latach. Coraz więcej rodzin pracujących, ale dysponujących niskimi dochodami, nie może sobie pozwolić na wynajęcie lokum na wolnym rynku. Dotyczy to nie tylko rodzin z klasy robotniczej, ale także tych o średnich dochodach.
Dyrektor generalna St. Francis House, Karen LaFrazia zauważa, że „Prawie każdego dnia pojawia się artykuł lub historia podkreślająca wysokie koszty mieszkań, brak sensownych, niedrogich możliwości wynajmu lub obowiązujące ograniczenia strefowe, które hamują rozwój, a także wpływ, jaki każde z tych wydarzeń wywarło na jednostki, rodziny i nasze społeczności, zwłaszcza w Bostonie”. Konsekwencją tego trendu jest „moralny, humanitarny i społeczny kryzys”. Postępuje również polaryzacja społeczna.
Źródło: catholicnewsagency.com
AS