Francuscy katolicy spędzą w tym roku Boże Narodzenie w innej atmosferze niż dawniej, bo istnieje realna groźba zamachów na świątynie wypełnione ludźmi. Komisje z merostw już kilka miesięcy temu dokonały ekspertyz we wszystkich kościołach, wydając proboszczom zalecenia mające na celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestników uroczystości i nabożeństw.
W czwartek i piątek odprawionych zostanie kilkanaście tysięcy mszy świętych. – Będzie dużo wiernych, chyba więcej niż zwykle, z racji tego co przeżywamy – stwierdził rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Francji, ks. Olivier Ribadeau Dumas. Podkreślił, że „w niedziele po zamachach w kościołach było dużo więcej ludzi. Przybyli, by odkryć swoje wnętrze, porozmyślać nad własnym i społecznym życiem”.
Wesprzyj nas już teraz!
Minister spraw wewnętrznych, Bernard Cazeneuve, po nieudanym zamachu w kwietniu na kościół w Villejuif, zażądał od prefektów podjęcia wszelkich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa miejscom kultu. Aresztowano 24-letniego Algierczyka, Sida Ahmeda Ghlama, podejrzanego o przygotowywanie ataków terrorystycznych na liczne kościoły w regionie paryskim.
Autorzy okólnika wdanego przez ministerstwo apeluje „o wyjątkową ochronę celebracji Bożonarodzeniowych, które mogą być celem szczególnie symbolicznym”. Powołano się na wytyczne Państwa Islamskiego, które prezentuje Paryż jako „stolicę dzierżącą flagę krzyża w Europie”. Zaleca się „kontrolę wizualną wejść do świątyń i szatni, sygnalizowanie policji wszystkich podejrzanych zachowań”.
Francja liczy 45 tys. kościołów katolickich, 4 tys. protestanckich zborów i 150 cerkwi. – W zależności od usytuowania miejsc kultu, mogą one być chronione przez stałe lub mobilne straże – oznajmił Bernard Cazeneuve, informując, że przed drzwiami niektórych kościołów odbywać się będzie kontrola. – Trzeba oznajmić Francuzom prawdę, że w naszym kraju jest 300 tys. policjantów i żandarmów, jest 77 tys. szkół, tysiące miejsc kultu i tysiące instytucji. Dlatego, tylko przez mobilne patrole i środki ostrożności podjęte przez instytucje religijne można będzie zapewnić bezpieczeństwo. Robimy wszystko, by je zagwarantować – deklarował minister spraw wewnętrznych.
-Środki ostrożności i ochrony zostały podjęte – oświadczył w imieniu Konferencji Episkopatu Francji, ordynariusz Pontoise, ks. Stanislas Lalanne. – Wierzę, że jest czymś ważnym w nocy Bożego Narodzenia, w której świętuje się „przesłanie pokoju”, by chrześcijanie zebrali się i wspólnie modlili – podkreślił.
FLC