W diecezji sosnowieckiej powstaną dwie komisje ds. wyjaśnienia skandali z udziałem duchownych; jedną z nich kierować będzie prokurator w stanie spoczynku, w skład wejdą m.in. prawnik, historyk i psycholog. Zostanie też przeprowadzony audyt.
W środę dyrektor biura prasowego diecezji sosnowieckiej ks. Przemysław Lech poinformował, że na przewodniczącą pierwszej komisji specjalnej do zbadania wydarzeń w diecezji sosnowieckiej, które w ostatnim czasie poruszyły opinię publiczną, bp. Ważny powołał prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach w stanie spoczynku Violettę Guię.
Przewodniczącym drugiej komisji do przeprowadzenie audytu diecezji sosnowieckiej bp Ważny mianował audytora i specjalistę w zakresie zarządzania, cyfryzacji i optymalizacji procesów biznesowych Witolda Sadeckiego.
Wesprzyj nas już teraz!
W komunikacie poinformowano również, że pełne składy komisji i planowany zakres ich działań zostaną ustalone do końca wakacji. W komisji będą pracować jeszcze prawnik kanonista, historyk specjalista od archiwów, także tych w IPN, psycholog terapeuta czy specjalista od komunikacji.
Pytany o dodatkowe propozycje rozwiązania obecnego kryzysu, bp Artur Ważny wskazał pogłębioną formację duchową, zaangażowanie świeckich i konieczność zintensyfikowanej pracy duszpasterskiej.
– Przede wszystkim formacja stała duchownych, która jest najlepszą gwarancją, że my, kapłani, będziemy troszczyć się o swój kształt i rozwój ludzki, duchowy, intelektualny i duszpasterski. Polega ona na regularnych spotkaniach w różnych formach, podczas których kapłani będą mogli kształtować swojego ducha (…) Ponadto ważne jest większe zaangażowanie we współpracę ludzi świeckich, którzy zawsze wnoszą inne, dopełniające i wzbogacające spojrzenie na kapłańskie życie. Towarzyszą kapłanom w codziennym życiu duszpasterskim, wspierają i motywują do wzrastania poprzez swoją bogatą duchowość i dojrzałość – podkreślił hierarcha.
W diecezji sosnowieckiej w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych z udziałem duchownych, które odbiły się głośnym echem w mediach w całej Polsce.
W 2010 r. pełniący wówczas funkcję rektora sosnowieckiego seminarium ks. dr Mariusz T. miał wdać się w szarpaninę w klubie gejowskim. Po interwencji Stolicy Apostolskiej sosnowieckie seminarium zostało rozwiązane, a studiujący w nim alumni przeniesieni do Częstochowy, gdzie do dziś działa Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej.
W marcu 2023 r. przy domu katolickim przy ul. Kościelnej w Sosnowcu znaleziono zwłoki 26-letniego diakona. Z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu wynika, że diakona zabił 40-letni ksiądz, który następnie sam popełnił samobójstwo, rzucając się pod koła pociągu. Inna głośna sprawa wydarzyła we wrześniu 2023 r., kiedy w mieszkaniu ks. Tomasza Z., znajdującym się na terenie parafii p.w. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, doszło do interwencji pogotowia i policji. Wydarzenie opisała „Gazeta Wyborcza”, nazywając je imprezą o charakterze seksualnym.
20 marca 2024 r. służby otrzymały wezwanie do mieszkania zajmowanego przez księdza z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Po przyjeździe na miejsce ratownicy reanimowali nieprzytomnego młodego mężczyznę. Ksiądz, w którego mieszkaniu zmarł mężczyzna, usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej. Nie przyznał się do winy.
PAP / oprac. PR
Dni homo-kliki księży w Sosnowcu są policzone? Bp Artur Ważny zapowiada działania „w trybie pilnym”