Dziś wyrażamy wdzięczność powstańcom wielkopolskim, dziękujemy za ich gotowość położenia życia na ołtarzu Ojczyzny − podkreślił ksiądz biskup Grzegorz Balcerek podczas Mszy świętej z okazji 98. rocznicy wybuchu jednego z nielicznych zwycięskich powstań niepodległościowych narodu polskiego.
Wesprzyj nas już teraz!
W poznańskiej bazylice kolegiackiej w Eucharystii uczestniczyli m.in. reprezentanci władz samorządowych i administracji rządowej, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, przedstawiciele wojska, policji, a także harcerze, zarząd i członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, młodzież, poczty sztandarowe i Wielkopolanie.
W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przypomniał, że 27 grudnia 1918 r. na stałe wpisał się do kalendarza nie tylko Poznania i Wielkopolski, ale i całej Ojczyzny. – Zbrojny zryw naszych ojców rozpoczęty tego dnia przyczynił się do wyznaczenia kształtu granic odrodzonej Polski − zaznaczył kaznodzieja.
Podkreślił, że odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów w symboliczny sposób porównywane było do zmartwychwstania Chrystusa.
Biskup Balcerek wyraził przekonanie, że praca wielu pokoleń przyczyniła się do tego, że „polski duch rozpalał naszych ojców, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą Ojczyzny”. Gdy nastała sprzyjająca sytuacja, upomnieli się oni o swoje prawa.
Kaznodzieja zwrócił uwagę na ogromną rolę pracy organicznej podejmowanej na terenie Wielkopolski. Przypomniał, że w wielkopolskiej Turwi Dezydery Chłapowski na początku XIX w. rozpoczął pracę organiczną.
„Dla dobra Ojczyzny potrzebny był równomierny rozwój wszystkich dziedzin życia społecznego” − zaznaczył kaznodzieja. Przywołał też postać błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, który włączył się w nurt pracy organicznej poprzez kształcenie dzieci chłopskich i wpajanie im uczuć patriotycznych.
Hierarcha zaznaczył, że choć nie żyje już żaden powstaniec wielkopolski – ostatni uczestnik tamtych wydarzeń Jan Rzepa zmarł w marcu 2005 r. – to dziś naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci i modlitwa w ich intencji.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mówiąc o współczesnej sytuacji naszej Ojczyzny, przytoczył słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane przez papieża w Skoczowie, że „Polska woła dziś o ludzi sumienia”.
Przed południem złożone zostały kwiaty przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i na grobie pierwszego przywódcy powstania wielkopolskiego, gen. Stanisława Taczaka.
Rocznicowe obchody Powstania Wielkopolskiego odbyły się też na Starym Rynku przed Odwachem. Zorganizowano tam rekonstrukcję zdarzeń sprzed 98 lat, a następnie rozpoczął się powstańczy bieg.
W Lesznie rocznicowe uroczystości razem z prezydentem tego miasta zorganizował wojewoda wielkopolski.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. jako odpowiedź na negatywne reakcje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego działacza niepodległościowego i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Zakończyło się rozejmem w Trewirze w 1919 r.
Powstanie wielkopolskie wywarło wpływ na aktywność niepodległościową Polaków zamieszkałych w zaborze pruskim, na Śląsku i Pomorzu, a także na ideę walki o dostęp do Bałtyku.
Źródło: KAI
RoM