27 listopada 2023

Bp Bätzing uderza w abp. Gądeckiego. Zarzuca mu przekroczenie uprawnień i „niesynodalność”

((fot. youtube; bp kep))

Szef Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing ostro skrytykował abp. Stanisława Gądeckiego. Metropolita Poznania wysłał 9 października list do papieża Franciszka, w którym negatywnie ocenił niemiecką Drogę Synodalną i poprosił Ojca Świętego o interwencję. Metropolita Poznania wskazywał, że Droga Synodalna dąży do zdrady Ewangelii w takich kwestiach jak homoseksualizm, kapłaństwo kobiet czy sposób sprawowania władzy w Kościele.

„Na podstawie jakiego prawa przewodniczący konferencji biskupów danego Kościoła wydaje osąd na temat katolickości innego Kościoła lokalnego i jego episkopatu?” – zadał w swoim liście pytanie bp Georg Bätzing, jak podaje „Rzeczpospolita”. Według dziennika bp Bätzing wysłał do abp. Gądeckiego list w ubiegłym tygodniu, kopię kierując do wiadomości papieża. „Rzeczpospolita” poznała treść listu, a jego autentyczność potwierdził Episkopat Niemiec. Bp Bätzing stwierdził w liście, że przyjął list szefa Episkopatu Polski skierowany do papieża „z konsternacją i wielkim rozczarowaniem”. „Jest to – proszę pozwolić, że powiem otwarcie – bardzo niesynodalne i niebraterskie zachowanie” – napisał bp Bätzing. Zarzucił też abp. Gądeckiemu, jakoby ten „nieprecyzyjnie” i „fałszywie” opisał Ojcu Świętemu Drogę Synodalną. „Stanowczo odrzucam takie postępowanie księdza arcybiskupa, ton Jego listu, a także sposób przedstawienia faktów” – stwierdził bp Bätzing.

Hierarcha zarzucił  też abp. Gądeckiemu hołdowanie teoriom spiskowym. Abp Gądecki w liście do papieża ubolewał, że Niemcy na otwarcie Synodu o Synodalności wysłali do wszystkich uczestników zgromadzenia maila z dokumentami Drogi Synodalnej. Według bp. Bätzinga krytyka takiego działania jest… „niesynodalna”.

Wesprzyj nas już teraz!

Niemiecki hierarcha odniósł się do zarzutu podważania apostolskiej struktury władzy w Kościele. W odpowiedzi zarzucił abp. Gądeckiemu… dystans do demokracji liberalnej. „Niepokoi mnie wyrażony przez księdza arcybiskupa zdystansowany stosunek do współczesnej demokracji parlamentarnej, dla której zasady porządku konstytucyjnego, suwerenności ludu, rządów prawa, podziału władzy, ochrony mniejszości i państwa opiekuńczego są szczególnie ważne obok uznania godności ludzkiej i praw człowieka. Zwłaszcza w świetle globalnej tendencji do wzrostu autokratycznych, a nawet dyktatorskich form rządów, troską, która powinna łączyć nas i nasze narody, które ucierpiały z powodu dyktatur, powinno być wzmocnienie osiągnięć demokracji, a nie ich umniejszanie” – napisał.

Bp Bätzing odniósł się też do innych konkretnych zarzutów, to znaczy do kwestii kapłaństwa kobiet oraz kwestii homoseksualizmu. W przypadku tej pierwszej zwrócił uwagę na odpowiedzi Franciszka na dubia kardynałów, które sugerują, jakoby w sprawie kapłaństwa kobiet Kościół nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. W przypadku homoseksualizmu bp Bätzing zacytował dokumenty synodalne oraz Amoris laetitia, by zasugerować rzekomą niewystarczalność aktualnej nauki Kościoła.

W tym tygodniu abp. Stanisław Gądecki oraz bp Georg Bätzing uczestniczą w posiedzeniu Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) na Malcie. Będą mieć okazję do rozmowy.

Źródło: rp.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram