Bp Franz-Josef Bode na sympozjum zorganizowanym przez liberalny Związek Katolickich Kobiet Niemiec wzywał do otwarcia dla kobiet ważnych stanowisk kierowniczych w Kościele. Stwierdził, że dialog ze świeckimi prowadzony przed kolejną sesję synodu buduje atmosferę otwartości i równouprawnienia.
Kościół katolicki powinien powierzać kobietom więcej odpowiedzialnych, kierowniczych stanowisk – stwierdził bp Franz-Josef Bode z Osnabrück (Dolna Saksonia). Należy wyszukiwać kobiety, które mogłyby je objąć – stwierdził niemiecki biskup – ponieważ „nie spadają one z nieba”. Hierarcha przemawiał przed sympozjum Związku Katolickich Kobiet Niemiec (KFD), organizacji w przeszłości lobbującej na rzecz dopuszczenia kobiet do diakonatu i zaakceptowania „różnych form” życia rodzinnego.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskup Bode narzekał na… odchodzenie kobiet od Kościoła w Niemczech. Stwierdził, że winę za to ponosi brak odpowiednich ścieżek rozwoju zawodowego. Należy wypracować – podkreślał –metody w przypadku stanowisk kierowniczych, które umożliwią łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. – Trzeba szybko przedstawić jakieś programy, byśmy mogli to osiągnąć i nie musieli mówić, że szukaliśmy wprawdzie jakiejś kobiety, ale żadnej nie znaleźliśmy – powiedział przewodniczący Komisji Pastoralnej niemieckiego episkopatu.
Biskup przekonywał dalej, że „kobiety powinny uczynić Kościół kompletnym”. Dodawał też, że kobiety wzbogacającą życie wspólnoty religijnej w Niemczech. Wskazywał, że dialog prowadzony przez niemiecki episkopat ze świeckimi oraz przygotowania do październikowego synodu w Watykanie tworzą razem… atmosferę otwartości oraz silniejszego równouprawnienia płci w Kościele.
Biskup Franz-Josef Bode – pełniący też w episkopacie stanowisko przewodniczącego podkomisji ds. kobiet w Kościele i społeczeństwie – dodał przy tym, że uważa za niemożliwe dopuszczenie kobiet do święceń diakonatu lub święceń kapłańskich. Stwierdził jednak, że należy dokonać „gruntownego” przemyślenia obecności kobiet w rozmaitych urzędach i instytucjach katolickich.
Źródło: domradio.de
pach