Jaka jest strategia modernistów, którzy dążą do zrewolucjonizowania Kościoła katolickiego i przekształcenia go we wspólnotę de facto protestancką? Jak deklaruje jeden z awangardzistów tego środowiska, bp Franz-Josef Bode, moderniści wystrzegają się mocnych i wyrazistych działań. Te mogłyby sprowokować krytyczną reakcję, a tego moderniści nie chcą. Dlatego działają subtelnie, jak mówi bp Bode: wykorzystując zasadę spirali.
Bp Franz-Josef Bode jest wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec. Od wielu lat działa za naszą zachodnią granicą na rzecz głębokiego przemodelowania Kościoła katolickiego, tak, by stał się bliski raczej współczesnym wspólnotom protestanckim. Bp Bode nie jest samotnym rewolucjonistą; to członek dominującego w Kościele w Niemczech i w wielu innych krajach Europy środowiska. Teraz w rozmowie z protestancką agencją prasową powiedział, jaka jest strategia modernistów. Oczywiście ani bp Bode, ani inni z jego środowiska, nigdy nie przyznaliby się do opcji modernistycznej; twierdzą oni publicznie, iż są po prostu „katoliccy” bez żadnych dodatkowych określeń!
Hierarcha mówił w wywiadzie dla protestanckiej agencji konkretnie o takich sprawach, jak wprowadzenie błogosławieństw dla związków homoseksualnych, zniesienie obowiązku celibatu oraz święcenia kapłańskie dla kobiet. Biskup podkreślił, że chodzi mu o przeprowadzanie stopniowych i ostrożnych reform w Kościele.
Wesprzyj nas już teraz!
Dlatego postuluje on, by na niemieckiej Drodze Synodalnej nie domagać się tych rzeczy zbyt gwałtownie, niejako uderzając pięścią w stół. Wówczas, powiedział bp Bode, doszłoby do reakcji sił przeciwnych takim postulatom. Można temu jednak zapobiec, działając ostrożniej i z większym wyrachowaniem.
– Tak jak w spirali – idziemy do celu powoli, ale cały czas coraz bliżej – powiedział.
Hierarcha na słuszność tej strategii przywołał przykład historii ostatnich 50 lat w Kościele; nawiązał w ten sposób ewidentnie do zmian, jakie wprowadzono w Kościele po II Soborze Watykańskim.
Bp Bode wyraził też nadzieję, że na koniec Drogi Synodalnej wprowadzone zostaną w Niemczech przynajmniej dwie zmiany: błogosławienie związków homoseksualnych oraz dopuszczenie kobiet i świeckich do regularnego wygłaszania kazań oraz udzielania niektórych sakramentów.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach