Dzisiaj

Bp Georg Bätzing deklaruje: Zmiany rozpoczęte przez synod będą „nieodwracalne”

(bp Georg Bätzing Źródło: bibel.tv)

Niezależnie od tego, co postanowi Synod o Synodalności, Kościół katolicki w Niemczech zamierza najwyraźniej postępować po swojemu, to znaczy – odpowiednio interpretować finalny dokument synodu.

O Synodzie o Synodalności mówili podczas konferencji on-line omówionej przez portal Katholisch.de dwaj główni przedstawiciele Kościoła katolickiego w Rzymie. Byli to szef Episkopatu bp Georg Bätzing oraz wiceszef Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików, teolog prof. Thomas Söding.

Według bp. Georga Bätzinga wiele kwestii przedyskutowanych na synodzie wydaje się być dotkniętych w sposób „bardzo wstępny”; hierarcha sądzi jednak, że tak czy inaczej doszło do rozpoczęcia „nieodwracalnego procesu”, który ostatecznie doprowadzi do „przekształcenia życia kościelnego na wszystkich płaszczyznach”.

Wesprzyj nas już teraz!

Biskup zwrócił tu uwagę na kwestię święceń dla kobiet, której – jak uznał – nie da się już zagłuszyć. Przyznał wprawdzie, że z dyskusji o diakonacie kobiet wynika, iż papież nie chce póki co zajmować się tą sprawą, ale z drugiej strony nie zamierza jej też zamykać. Szef Konferencji Episkopatu Niemiec zaznaczył też, że na synodzie dał się wyczuć strach przed zerwaniem jedności w Kościele, dlatego szczególną wagę ma rozwijana w trakcie obrad synodalnych „duchowa kultura prowadzenia obrad”.

Prof. Thomas Söding stwierdził z kolei, że jedną z ważniejszych decyzji synodu może być zobowiązanie osób decyzyjnych w Kościele do przeprowadzania konsultacji. Jego zdaniem w dokumencie synodalnym będą zawarte raczej „miękkie” sformułowania; dlatego należy go czytać tak, jak zwykle czyta się (w Niemczech?) dokumenty z Watykanu, to znaczy używając miękkich sformułowań jako „możliwości”.

Jakkolwiek to brzmi, tak postąpiono już w przeszłości z adhortacją „Amoris laetitia”, wprowadzając w Niemczech Komunię św. dla rozwodników w powtórnych związkach, a później na podstawie tego samego dokumentu uzyskując też od Watykanu zgodę na sformalizowanie w niektórych diecezjach udzielania Komunii św. protestantom żyjącym w związku małżeńskim z katolikiem. 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 34 866 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram