Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing udzielił krótko przed świętami Bożego Narodzenia znamiennego wywiadu. Wynika z niego, że hierarcha jest dumny z radykalnego „tempa zmian” w Kościele, choć marzy mu się włączenie jeszcze wyższego biegu. Liczy cały czas na zielone światło od papieża.
Bp Georg Bätzing, który w przeszłości wielokrotnie wypowiadał się na rzecz wprowadzenia w Kościele katolickim sakramentalnego diakonatu kobiet, jako pierwszego kroku w kierunku kapłaństwa, nie chciał o tym mówić, stawiając na stole ponownie inną kwestię: święceń dla żonatych.
– Obecnie porusza mnie raczej kwestia możliwych święceń kapłańskich dla żonatych mężczyzn, tak zwanych viri probati – sprawdzonych mężów. Ostatnio święciłem żonatych diakonów i zastanawiałem się w duchu, dlaczego nie mogą zostać także księżmi? – powiedział hierarcha.
Wesprzyj nas już teraz!
Skonfrontowany z krytyką, według której biskupi niemieccy dokonują wciąż zbyt mało reform, odparł, że nikt nigdy nie działał szybciej.
– Proszę mi pokazać, w jakich latach i w jakich generacjach byli biskupi, którzy narzucili takie tempo? Chciałbym, aby szło szybciej, ale musimy jak to tylko możliwe trzymać się razem i wziąć ze sobą jak najwięcej osób – stwierdził.
Cóż, „większe tempo” niewątpliwie narzucał choćby Marcin Luter, jeden z bohaterów współczesnych niemieckich modernistów. Fakt jednak faktem: w swojej podróży ku herezji nie zabrał ze sobą wszystkich; część chrześcijan na ziemiach ogarniętych protestanckim buntem pozostała przecież katolikami…
Bp Georg Bätzing był też pytany o swoją ocenę pontyfikatu papieża Franciszka. Jego zdaniem to wspaniały czas dla Kościoła.
– Papież ewidentnie jest reformatorem – stwierdził. – Dziesięć lat Franciszka to wielkie szczęście dla Kościoła katolickiego, nie tylko dzięki jego wiarygodności w życiu i przepowiadaniu, ale także ze względu na drogi, które otwiera. I to nawet jeżeli czasem krytycznie patrzy na nas w Niemczech – dodał.
Jak podsumował, jest jeszcze jego zdaniem wiele przestrzeni na zmiany w licznych kwestiach, które podnoszone są przez katolików w różnych krajach świata.
Źródło: Katholisch.de
Pach