„Kościół nie chce przyjąć demokracji i nie może tego uczynić, ponieważ nie jest systemem politycznym i nie opiera się na zasadach demokratycznych” – mówił dziś bp Piotr Greger, który w bielskim kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego przewodniczył Mszy św. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej ostrzegł przed współczesnymi tendencjami do demokratyzowania Kościoła, wypaczającymi jego istotę.
Rozważając słowa fragmentu Ewangelii o Dobrym Pasterzu, bp Greger zastanawiał się na nad autentyczną rolą pasterza Ludu Bożego i ostrzegał przed pseudopasterzami – „złodziejami, którzy wdzierają się do owczarni innymi drogami, owiec nie znają, a także one nie potrafią ich rozpoznaćA mają oni „swoje ukryte cele, by znaleźć się w owczarni, ale z pewnością nie zależy im na dobru stada, ale na tym, by wszystko zniszczyć”.
Wesprzyj nas już teraz!
Hierarcha porównał obraz bramy prowadzącej do owczarni do wspólnoty Kościoła, „w której głos Jezusa jest wciąż obecny w różnych formach jego przepowiadania”. „Jesteśmy odpowiedzialni za losy Kościoła, dlatego musimy stawiać czoła wielu różnym błędnym opiniom, wypowiadanym na jego także na łamach środków społecznego przekazu” – mówił biskup. Wskazywał, że słowa krytyki najczęściej wypowiadają ci, którzy się nie znają i niewiele mają w tej kwestii do powiedzenia.
„Ileż słów kontestacji, a nawet pretensji wobec Kościoła, że nie chce przyjąć zasad współczesnej demokracji. Owszem, Kościół nie chce przyjąć demokracji i nie może tego uczynić, ponieważ nie jest systemem politycznym i nie opiera się na zasadach demokratycznych” – podkreślał biskup. Ostrzegał, że współczesne tendencje do demokratyzowania Kościoła niosą „niebezpieczeństwo zaburzenia jego harmonii, zagubienia tego, co dla Kościoła jest najbardziej istotne”.
Kaznodzieja podkreślił, że „Kościół jest rzeczywistością z wysoka, darem samego Boga, a nie pomysłem ludu”. Przypomniał też, że to „nie parafianie wybierają proboszcza, nie proboszczowie wybierają biskupa, nie biskupi mianują papieża – to wszystko jest dziełem Jezusa Chrystusa, którego jako Dobrego Pasterza mamy obowiązek słuchać i być Jemu bezwzględnie posłusznym”.
KAI
mat