15 sierpnia 2013

Bp Guzdek na Święto Wojska Polskiego: szkołą dla żołnierza ma być świątynia i rodzina

(fot.Anatol Chomicz/FORUM )

Msza św. pod przewodnictwem biskupa polowego WP Józefa Guzdka w katedrze polowej w Warszawie z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki zainaugurowała obchodzone w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Święto Wojska Polskiego. W homilii bp Guzdek wezwał do pracy nad duszą narodu i podkreślił, że bez sprawnej, dobrze wyszkolonej armii o wysokim morale bezpieczeństwo państwa może być zagrożone.

 

We Mszy św. uczestniczyli nowo mianowani generałowie, którzy po Eucharystii otrzymają z rąk prezydenta Komorowskiego akty mianowań na dziedzińcu Belwederu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Każda wojna jest następstwem katastrofy duchowej. Kiedy brakuje wystarczającego sprzeciwu wobec tych, którzy uczą nienawiści, kiedy szaleńcy sieją ziarna pogardy wobec ludzi innej rasy, chorych i niepełnosprawnych, przy przerażającej zmowie milczenia, świat stacza się ku przepaści zagłady – mówił w homilii bp Guzdek.

 

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że aby temu zapobiec należy „kształtować prawe sumienie każdego obywatela, a zwłaszcza żołnierza”. – Należy pochylać się nad jego duszą i kształtować ją tak, aby ten w drugim człowieku zawsze dostrzegał bliźniego – zachęcał. Przywołał słowa gen. Władysława Sikorskiego, który przekonywał, że „zwycięstwa polegają na harmonii techniki wojennej z duchowymi wartościami narodu i jego wojska”.

 

Hierarcha podkreślił, że katedra nie jest właściwym miejscem refleksji o strukturach i uzbrojeniu polskiej armii. – Uzasadnione jest jednak stawianie pytań o jej siłę moralną, o przymioty duchowe żołnierzy i pracowników wojska, które mogą prowadzić do zwycięstwa – powiedział.

 

Biskup polowy zaapelował „o nieustanną pracę nad duszą narodu” i o stałe przypominanie, że „bez armii sprawnej, dobrze wyszkolonej i o wysokim morale, bezpieczeństwo państwa może być zagrożone”.

 

Zdaniem biskupa Guzdka szkołą pięknego człowieczeństwa polskiego żołnierza powinny być rodzina i świątynia. Dodał, że właśnie w tych miejscach należy „uczyć się odpowiedzialności za dobro wspólne oraz kształtować postawy uzdalniające do poświęcenia się i ofiary w imię miłości człowieka i Ojczyzny”. – Wielką wartość ma życie sakramentalne, w tym sakrament pokuty, kiedy człowiek staje w prawdzie przed Bogiem i przed samym sobą. Nie oskarżając innych, ale uznając swoją własną winę przekonuje się, że wszelkie zmiany należy zaczynać od siebie – podkreślił.

 

Biskup polowy przypomniał, że ogromny wkład w kształtowanie patriotycznych postaw i formowanie sumień wnieśli księża kapelani. – Często zagrzewali żołnierskiego ducha do poświęcenia i ofiary, a nawet sami prowadzili do boju, jak legendarny ks. Ignacy Skorupka. Wspomnę kapelanów, którzy później spod Lenino aż po Berlin, od Kazachstanu przez Persję, Irak, Ziemię Świętą i Włochy towarzyszyli polskiemu żołnierzowi i zachęcali, aby pozostał wierny ideałom wypisanym na wojskowych sztandarach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Obecnie kapelani wspierają polskich żołnierzy w wypełnianiu ich trudnej oraz niebezpiecznej misji pośród zwaśnionych narodów w Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz w dalekim Afganistanie – powiedział.

 

Na koniec zawierzył żołnierzy i pracowników wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego.

 

Po Mszy św. prezydent Bronisław Komorowski wręczył dziewięciu oficerom nominacje generalskie i admiralskie. Złożył także kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Marszałka na placu jego imienia. Prezydent odsłonił także tablicę upamiętniającą gen. Stanisława Szeptyckiego na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

 

Centralnym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego jest defilada, która w południa przeszła w Al. Ujazdowskich. Defilowali żołnierze i rekonstruktorzy. W defiladzie brały udział również współczesne i historyczne pojazdy wojskowe, a także samoloty.

 

Warszawskie obchody Święta Wojska Polskiego zakończy trwający do wieczora festyn żołnierski na Agrykoli oraz pokaz sprzętu wojskowego przy ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów.

 

 

Źródło: rp.pl/PCh24

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram