11 listopada 2013

Bp Guzdek: wolność Ojczyzny zależy od polskich rodzin

(bp Józef Guzdek fot. Piotr Tumidajski/FORUM )

Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek, który w homilii wezwał do jedności i ochrony rodzin, które są „szkołą charakterów” i pierwszym miejscem wychowania w duchu wierności Ojczyźnie.

 

W Mszy św. brali udział wszyscy najwyżsi urzędnicy państwowi na czele z prezydentem RP Bronisławem Komorowski i jego małżonką.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Msza święta rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego.

 

W 95. rocznicę odzyskania wolności po 123 latach zaborów dziękujmy Bogu za bohaterstwo i krew przelaną przez tysiące polskich żołnierzy, często bezimiennych, którzy polegli na wielu polach bitewnych – mówił w homilii bp Guzdek.

 

Biskup polowy przywołał historię powstania Grobu Nieznanego Żołnierza, jako materialny znak „trudów i cierpień, ran i przelanej krwi setek tysięcy polskich żołnierzy, którzy walczyli na wielu polach bitewnych o Polskę wolną i niepodległą.

 

Zdaniem bp. Guzdka, „wolność i niepodległość Ojczyzny oraz jej rozwój, zależą od wysiłku całego społeczeństwa, szczególnie od polskich rodzin”. Podkreślił, że właśnie w rodzinie „synowie i córki uczą się miłości Ojczyzny, dorastają i wychowują się w duchu patriotyzmu”. – W rodzinie, która jest pierwszą szkołą charakterów, dzieci uczą się pracy i poświęcenia na rzecz dobra wspólnego. Także w rodzinie kształtowane są umysły i serca przyszłych obrońców Ojczyzny, aby jeśli zajdzie taka potrzeba, bez wahania stanąć w jej obronie – powiedział.

 

Ordynariusz wojskowy zaapelował, aby w dniu Narodowego Święta Niepodległości nie zapominać o poświęceniu matek i żon, które przez lata „mimo zakazów zaborców i okupantów podtrzymywały w domach polską mowę, uczyły pacierza w ojczystym języku oraz przekazywały wiarę i narodowe tradycje”. – To kobiety zagrzewały do powstańczej walki, służyły jako łączniczki i sanitariuszki, udzielając pierwszej pomocy rannym. Wreszcie one po stracie męża przejmowały cały obowiązek wykarmienia i wychowania osieroconych dzieci – powiedział.

 

Biskup polowy podkreślił, że także i dziś wojskowe rodziny „płacą ogromną cenę za nasze poczucie bezpieczeństwa w wolnym kraju”. – Wyjazdy na misje zagraniczne, rozłąka oraz wykonywanie zadań służbowych z dala od domu rodzinnego sprawiają, że to kobiety – matki i żony – często same podejmują trud wychowania dzieci – powiedział.

 

Biskup Guzdek zachęcał, aby uroczyste obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości były „okazją do oddania hołdu tysiącom żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy własną krwią i życiem płacili za wolność i bezpieczeństwo Ojczyzny”. – „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy” – póki żyją polskie rodziny. Odzyskanie wolności i jej zagospodarowanie to zadanie dla wszystkich – mężczyzn i kobiet, a zwłaszcza rodzin, bo przecież tam wszystko się zaczyna: życie oraz wychowanie do wierności i służby najwyższym wartościom. Rodzina warta jest wielkiej troski. Aby Polska nie zginęła – zakończył.

 

Eucharystię koncelebrowali z bp. Guzdkiem bp. Hiacynt Oroko Egbebo z Nigerii, odwiedzający nasz kraj w związku z V Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym oraz biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus a także kapelani ordynariatu polowego oraz duchowni archidiecezji warszawskiej.

 

W Mszy św. w intencji Ojczyzny uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, minister Jacek Michałowski (szef Kancelarii prezydenta RP), Stanisław Koziej (szef BBN) Tomasz Siemoniak (szef MON), dowódcy rodzajów sił zbrojnych, generałowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze policji, straży granicznej, straży ochrony kolei, służby celnej, przedstawiciele Sejmu i Senatu, ministrowie, harcerze i mieszkańcy Warszawy. Obecne były poczty sztandarowe wojska i organizacji kombatanckich.

 

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił liturgię śpiewem. Następnie, po zakończeniu Mszy św., około godziny 10:30 w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych. Otrzymali je pisarz i eseista Jacek Bocheński, oraz litewski tłumacz i poeta Tomas Venclova.

 

W południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana wart. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostały kwiaty. Bezpośrednio po uroczystości na Pl. Piłsudskiego rozpocznie się marsz „Razem dla Niepodległej” z udziałem prezydenta RP. Pochód złoży hołd twórcom Niepodległej Rzeczpospolitej: Józefowi Piłsudskiemu, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, Wincentemu Witosowi, Ignacemu Paderewskiemu, Stefanowi „Grot” Roweckiemu oraz Romanowi Dmowskiemu, pod ich pomnikami złożone zostaną kwiaty.

 

 

Źródło: KAI/rp.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram