2 czerwca 2014

Bp Janiak: kult św. Józefa nabiera nowej siły

(By Wolfgang Sauber (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Pierwszego czerwca w Kaliszu odbył się odpust ku czci Opieki Świętego Józefa. Bp Edward Janiak powiedział podczas uroczystości, że kult św. Józefa nabiera obecnie „nowego kolorytu, nowej mocy i nowej siły” . Odpust połączono z modlitwą za miasto Kalisz i diecezję kaliską.

Kustosz sanktuarium ks. prał. Jacek Plota przypomniał, że historia pielgrzymek rajców miejskich sięga połowy XVIII w. Reaktywowana została 22 lat temu przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych, a od czterech lat odbywa się w dniu odpustu Opieki Świętego Józefa. – Wierzę w to mocno, że my mieszkańcy Kalisza dając świadectwo rzetelności w prawdzie i stając u stóp św. Józefa możemy przezwyciężyć największe trudności w rodzinie, osobiste, ale też dotyczące społeczeństwa – mówił bp Janiak podczas Mszy św. w kaliskiej bazylice.

Wesprzyj nas już teraz!

Biskup diecezjalny zaznaczył, że za wstawiennictwem św. Józefa ludzie modlili się w najtrudniejszych momentach życia. Jednocześnie dodał, że w św. Józefie należy odkrywać wartość ojcostwa i rodziny, troskę o życie i godną śmierć, wartość pracy, ale też życia kontemplacyjnego. – Pragniemy podziękować św. Józefowi za to, że jest naszym patronem, że nam pomaga, ale chcemy także prowadzić życie w jego stylu: kontemplacji Pana Boga, modlitwy, wypełniania woli Bożej, głębokiej wiary wyrażonej w posłuszeństwie. Starajmy się być na wzór św. Józefa wrażliwymi na ludzkie sprawy, ale chciejmy też być cichymi, milczącymi, rozmodlonymi ludźmi – zachęcał.

 

Bp Janiak wskazał na jeszcze jedną cechę św. Józefa, czyli uświęcenie się przez pracę. – Starajmy się rzetelnie wykonywać nasze obowiązki według otrzymanego powołania – dodał. Zachęcał też do modlitwy za tych, którzy żyją dzisiaj tak, jakby Boga nie było. – Wypraszajmy dla nich łaskę wiary, bo oni czasem tę wiarę tracą z powodu braku naszej miłości – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Kaznodzieja przypomniał też dzieje kaliskiej kolegiaty w XX wieku. Przypomniał, że w 1930 r. przypadła 50. rocznica ogłoszenia św. Józefa patronem diecezji kujawsko-kaliskiej, a pod koniec czerwca 1931 r. na Diecezjalnym Kongresie Eucharystycznym w Kaliszu zgromadziły się liczne rzesze pielgrzymów z różnych stron kraju. Dodał, że w tych uroczystościach uczestniczyli najwięksi dostojnicy Kościoła w Polsce z prymasem kard. Augustem Hlondem i ordynariuszem diecezji włocławskiej Mieczysławem Radońskim. Poinformował, że w przyszłym roku w Kaliszu odbędzie się Kongres Eucharystyczny, który będzie miał na celu pogłębienie pobożności diecezjan.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Janiak ponowił akt zawierzenia Kalisza i całej diecezji patronowi. Na uroczystości odpustowe licznie przybyli kapłani, członkowie Kapituły Kolegiackiej i księża pracujących w urzędach centralnych diecezji, siostry zakonne, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, rolników, ogrodników, sadowników, organizacji kościelnych i społecznych, uczelni, szkół, delegacja dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaliszu w strojach staropolskich, rowerzyści z Liskowa, a także pielgrzymi z różnych stron diecezji oraz z Łomży.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram