Abp Marcel Lefebvre podążał ścieżką apostołów, pisze bp Joseph Strickland. Były biskup diecezji Tyler w Teksasie zachęca do docenienia wysiłku abp. Lefebvre’a w dziedzinie ochrony tradycyjnej Mszy świętej.
Były ordynariusz diecezji Tyler w Teksasie bp Joseph Strickland opublikował swój list na łamach portalu „LifeSiteNews”. Zwrócił w nim uwagę na kryzys Kościoła katolickiego, wskazując, że jego korzenie sięgają reform wprowadzonych po II Soborze Watykańskim. Szczególnie silny nacisk bp Strickland położył na kwestię Mszy świętej. Przy tej okazji odwołał się do założyciela Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, abp. Marcela Lefebvre’a.
„Arcybiskup Marcel Lefebvre uważał, że Kościół doświadcza głębokiego kryzysu wiary wskutek infiltracji przez modernizm i liberalizm” – napisał bp Strickland.
Wesprzyj nas już teraz!
„Jest jasne, że arcybiskup Lefebvre szedł drogą apostołów i chciał stworzyć bezpieczne miejsce, przystań, gdzie można odnaleźć Mszę Wszechczasów w jej czystej formie; miejsce, gdzie chroniony będzie depozyt wiary” – dodał.
Według bp. Stricklanda nowa Msza święta, choć ważna, jest bardzo problematyczna. Jak przyznał, jemu samemu odkrycie tej rzeczywistości zajęło wiele czasu. Skończył seminarium, w którym sprawowano wyłącznie nową Mszę świętą. Dziś rozumie jednak, że liturgia posoborowa ma poważne mankamenty.
„Nie ma wątpliwości, że wraz z nową Mszą świętą pojawiło się mniejsze skupienie na Jezusie Chrystusie. Często dokonywało się to na subtelny sposób. Widzieliśmy jednak drastyczne zlekceważenie realnej obecności Jezusa Chrystusa, które w wielu wypadkach urosło po II Soborze Watykańskim do rangi bluźnierstwa. Kiedy liturgia odwróciła się od Jezusa Chrystusa i skierowała ku ludziom, otwarto drzwi do skrajnego zlekceważenia Jego realnej obecności” – napisał.
Bp Strickland poświęcił też kilka akapitów sytuacji kanonicznej Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Odwołał się też do analizy przeprowadzonej przez bp. Athanasiusa Schneidera, który stwierdził, że Bractwo nie znajduje się poza Kościołem. Jego sytuacja jest wprawdzie nieregularna, ale nie można mówić o schizmie. Bp Schneider, przypomniał bp Strickland, wezwał Stolicę Apostolską do pełnego kanonicznego uznania FSSPX, wskazując, że Bractwo trzyma się tradycyjnej nauki katolickiej.
Źródło: lifesitenews.com
Pach