19 września 2013

Bp Libera: każdy powinien być przekazicielem prawdy i miłości Boga

(Biskup Piotr Libera, fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska / Forum )

„Niezależnie od powołania, od tego kim dzisiaj jestem – mam być przekazicielem prawdy, miłości Boga i Bożej komunii dla dobra i przyszłości ludzi, których kocham i którym służę” – mówił bp Piotr Libera w kościele parafialnym w Sikorzu koło Płocka, podczas Mszy św. z udziałem uczniów, grona nauczycielskiego i pracowników miejscowych Szkół Katolickich. Uczestniczył w uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego w placówce, która rozpoczęła przygotowania do 100-lecia powstania.

W homilii bp Libera podkreślał, że czas nauki w szkole, to czas nieustannego odnawiania umysłu, sumienia i serc: „Ten czas nauki i wychowania łączy się z trudem, który oznacza pójście za Jezusem, którego Ewangelia ukazuje jako Pana życia i śmierci; Tego, który wskrzesza młodego człowieka do życia. Trzeba być jasnym i przejrzystym, kochać i służyć. Tak można najkrócej i najpełniej streścić program szkoły katolickiej – kochać i służyć. Służyć z całą pokorą, która łączy się zawsze z trudem poszukiwań. Podobnie z miłością, którą trzeba przełożyć na konkretne czyny i gesty wobec innych”, stwierdzał hierarcha.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Odwołał się także do przeżywanego w Kościele Roku Wiary. Zaznaczał, że wiara osobista jest darem pochodzącym ze „źródła Kościoła”. Nie ma jakiegoś „prywatnego Jezusa”, ale jest Jezus we wspólnocie Kościoła. W świecie, w którym indywidualizm wydaje się spychać relacje pomiędzy ludźmi na margines, czyniąc je coraz bardziej kruchymi, wiara zaprasza do „bycia Kościołem”.

 

Bp Libera akcentował, że każdy, niezależnie od tego, kim dziś jest, ma być „przekazicielem prawdy, miłości Boga i Bożej komunii dla dobra i przyszłości ludzi, których kocha i którym służy”. Najważniejsze dla człowieka i jego pracy, dla jego misji, jest przekazywanie prawdy i miłości. Nie wolno ulegać zwątpieniu w sens tego, co się robi, bowiem Chrystus, jeśli nawet „po ludzku jest przegrany”, zwycięża miłością miłosierną. „Niech Maryja posłuszna głosowi Ducha Świętego, wierna Bogu w codzienności Nazaretu aż po Krzyż i w Wieczerniku Zesłania Ducha Świętego, nauczy nas wierzyć i ufać wbrew nadziei. Niech św. Stanisław Kostka wyprosi nam serce rozumne i czujne” – życzył społeczności szkolnej ordynariusz diecezji.

 

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej zostało wystawione okolicznościowe przedstawienie poświęcone postaci św. Stanisława Kostki – patrona Katolickiego Liceum. Poza tym około 50 uczniów i uczennic klas pierwszych złożyło uroczyste ślubowanie. Biskup płocki gratulował szkołom podejmowanych inicjatyw edukacyjnych oraz prosił o jeszcze większą współpracę z rodzicami oraz nawiązywanie współpracy, na przykład z wyższymi uczelniami.

 

W inauguracji roku szkolnego w Sikorzu uczestniczył m.in. rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku ks. dr Marek Jarosz, kapłani centralnych urzędów diecezjalnych, wójt gminy Brudzeń Duży Andrzej Dwojnych.

 

Szkoły Katolickie w Sikorzu są prowadzone przez diecezję płocką. Składają się na nie: Niepubliczne Gimnazjum Katolickie im. bł. abpa Antoniego J. Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki. W obu placówkach uczy się około 150 uczniów, ich dyrektorem jest ks. mgr Mariusz Oryl. W obecnym roku szkolnym rozpoczęto przygotowania do 100-lecia istnienia Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Powstało ono z inicjatywy bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w 1916 r. Obecny rok szkolny został ogłoszony rokiem ks. dr. Wojciecha B. Strzeszewskiego, dyrektora w latach 1930-1954. W szkole będą w ciągu roku organizowane różnego rodzaju konkursy (szczególnie z przedmiotów ścisłych), obchody zwieńczy sympozjum o ks. Strzeszewskim.

 

Obie szkoły charakteryzuje wysoki poziom nauczania, gimnazjum od wielu lat jest określane mianem „szkoły sukcesu”, natomiast liceum cieszy się stuprocentową zdawalnością matury, a jego absolwenci bez trudu dostają się na wymarzone studia. Uczniowie mają możliwość uczestnictwa w projektach przedmiotowych, finansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Oprócz kształcenia, duży nacisk kładzie się na wychowanie i formację. W ciągu roku odbywają się dni skupienia i rekolekcje.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram