Europa zrodziła się z pielgrzymek, a jej językiem jest chrześcijaństwo – przypomniał bp Wiesław Mering w Licheniu. Ordynariusz włocławski przewodniczył tam Mszy św. dla pątników 33. Pieszej Pielgrzymki Ludzi Pracy z Konina.
W homilii bp Mering pozdrowił wszystkich pielgrzymów, zwłaszcza rodziny, a także ludzi „Solidarności”, związanych z kultywowaniem wartości Armii Krajowej oraz Konfraternią bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dalej wspomniał o zatraceniu wartości chrześcijańskich w Europie. Przypomniał, że „Europa zrodziła się z pielgrzymek, a jej językiem jest chrześcijaństwo”.
Wesprzyj nas już teraz!
– Każda pielgrzymka jest podróżą do miejsca świętego, a chrześcijanin to człowiek w podróży, zmierzający do Tego, który jest najświętszy i jedyny święty – do samego Boga. Dlatego czas pielgrzymki, nawet najkrótszy, zawsze stanowi rekolekcje w drodze – powiedział bp Mering. – Ludziom pracy pielgrzymka przypomina cel i sens pracy. Praca ma człowiekowi pomóc odnaleźć się w świecie, pozwolić mu znaleźć godziwe warunki życia, utrzymania siebie i rodziny. Wartość pracy umocowana jest w samym Bogu. Dlatego odgrywa tak ważną rolę w życiu chrześcijanina – podkreślił kaznodzieja.
Nawiązał także do idei „Solidarności”. Powiedział, że jest ona wiecznie żywa i potrzebna naszemu narodowi. Ona jest jak tlen, bez którego życie staje się niemożliwe. Jest jak woda, bez której schną rośliny, giną ludzie i zwierzęta. „Solidarność” jest zaprzeczeniem egoizmu i obojętności – wskazywał. Jego zdaniem, idea musi wyprzedzać rzeczywistość, bo to ona kieruje i wskazuje drogę.
Po Mszy św. wierni przeszli pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszko, gdzie odśpiewano hymn państwowy oraz pieśń „Ojczyzno ma”. Odmówiono także litanię do bł. ks. Popiełuszki. Złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikami kapelana „Solidarności” oraz NSZZ „Solidarność”. Uroczystości uświetnił chór parafialny „Soli Deo” z parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie.
KAI
mat