– Spotkanie Maryi z Elżbietą jest wzorem relacji międzyludzkich. Do drugiego człowieka trzeba wyjść, pozbyć się lęku, przyjąć jego niepowtarzalność i godność – powiedział bp Mirosław Milewski w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w parafii pw. św. Tekli w Ciechanowie w diecezji płockiej.
Bp Mirosław Milewski w homilii odniósł się do treści Listu św. Pawła do Rzymian (Rz 12,9-16b), gdzie jest mowa o obowiązkach chrześcijan, a więc parafian. – Apostoł potępia obłudę, każe być gorliwym i cierpliwym, mieć nadzieję, wytrwale się modlić. To konkretne wskazówki, jak żyć w parafii, jak w niej funkcjonować, jak traktować Boga i innych ludzi. Jednak to nie wystarczy: apostoł nakazuje Rzymianom, a więc także i współczesnym „błogosławienie tych, którzy nas prześladują”, a także pokorę; każe żyć w zgodzie i wzajemnym zrozumieniu z innymi ludźmi – relacjonował.
Kaznodzieja zaznaczył, że kościół parafii pw. św. Tekli nosi tytuł „Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”. – Ten tytuł przypomina cud Wcielenia Jezusa, Syna Bożego i cud poczęcia Jana Chrzciciela. Podczas nawiedzenia Maryja wyśpiewuje Bogu, to co jej w duszy gra, jest to największa radość: „Magnificat”, czyli „Wielbi dusza moja Pana”. Słowa te wypowiada podczas spotkania z Elżbietą, która również spodziewa się dziecka – mówił dalej.
Wesprzyj nas już teraz!
– Spotykają się dwie kobiety. Są ze sobą solidarne. Rozumieją się. To spotkanie jest spełnieniem ich kobiecych marzeń, aby być razem, jak najlepsze siostry. Podczas spotkania z Elżbietą z ust Maryi płynie pieśń radości i miłości. W Ain Karem spotykają się dwie przyszłe matki, niosące życie, kochające – stwierdził bp Milewski.
Duchowny podkreślił, że spotkanie Maryi z Elżbietą jest wzorem dla relacji międzyludzkich. Do drugiego człowieka trzeba wyjść, pokonać lęk i własne wygodnictwo, odnosić się z szacunkiem, przyjąć jego niepowtarzalność i godność.
Ponadto biskup zaznaczył, że w „Magnificat” jest też mowa o tym, że Pan Bóg kocha ubogich i pokornych, a władza i bogactwo nie mają dla Niego znaczenia. – Bóg jest miłosierny, ratuje ludzi i współczuje im. Działa nieustannie zarówno w historii świata, jak również w historii poszczególnego człowieka, prowadząc go do Siebie cierpliwie i z miłością. Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny powstał tu dla was, abyście zostali doprowadzeni do zbawienia. Będzie to możliwe, jeśli bycie w parafii nie zakończy się po Mszy św. niedzielnej. W tej parafii wy wszyscy jesteście Kościołem. Wasz dom Boży, wasza parafia nie zginą, jeśli będziecie troszczyć się o swoje życie duchowe – zaakcentował biskup.
Źródło: KAI