31 maja 2023

Bp Milewski: spotkanie Maryi z Elżbietą jest wzorem relacji międzyludzkich

(Bp Mirosław Milewski fot. Agnieszka Otlowska/Gosc Niedzielny/Forum )

Spotkanie Maryi z Elżbietą jest wzorem relacji międzyludzkich. Do drugiego człowieka trzeba wyjść, pozbyć się lęku, przyjąć jego niepowtarzalność i godność – powiedział bp Mirosław Milewski w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w parafii pw. św. Tekli w Ciechanowie w diecezji płockiej.

Bp Mirosław Milewski w homilii odniósł się do treści Listu św. Pawła do Rzymian (Rz 12,9-16b), gdzie jest mowa o obowiązkach chrześcijan, a więc parafian. – Apostoł potępia obłudę, każe być gorliwym i cierpliwym, mieć nadzieję, wytrwale się modlić. To konkretne wskazówki, jak żyć w parafii, jak w niej funkcjonować, jak traktować Boga i innych ludzi. Jednak to nie wystarczy: apostoł nakazuje Rzymianom, a więc także i współczesnym „błogosławienie tych, którzy nas prześladują”, a także pokorę; każe żyć w zgodzie i wzajemnym zrozumieniu z innymi ludźmi – relacjonował.

Kaznodzieja zaznaczył, że kościół parafii pw. św. Tekli nosi tytuł „Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”. – Ten tytuł przypomina cud Wcielenia Jezusa, Syna Bożego i cud poczęcia Jana Chrzciciela. Podczas nawiedzenia Maryja wyśpiewuje Bogu, to co jej w duszy gra, jest to największa radość: „Magnificat”, czyli „Wielbi dusza moja Pana”. Słowa te wypowiada podczas spotkania z Elżbietą, która również spodziewa się dziecka – mówił dalej.

Wesprzyj nas już teraz!

Spotykają się dwie kobiety. Są ze sobą solidarne. Rozumieją się. To spotkanie jest spełnieniem ich kobiecych marzeń, aby być razem, jak najlepsze siostry. Podczas spotkania z Elżbietą z ust Maryi płynie pieśń radości i miłości. W Ain Karem spotykają się dwie przyszłe matki, niosące życie, kochające – stwierdził bp Milewski.

Duchowny podkreślił, że spotkanie Maryi z Elżbietą jest wzorem dla relacji międzyludzkich. Do drugiego człowieka trzeba wyjść, pokonać lęk i własne wygodnictwo, odnosić się z szacunkiem, przyjąć jego niepowtarzalność i godność.

Ponadto biskup zaznaczył, że w „Magnificat” jest też mowa o tym, że Pan Bóg kocha ubogich i pokornych, a władza i bogactwo nie mają dla Niego znaczenia. – Bóg jest miłosierny, ratuje ludzi i współczuje im. Działa nieustannie zarówno w historii świata, jak również w historii poszczególnego człowieka, prowadząc go do Siebie cierpliwie i z miłością. Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny powstał tu dla was, abyście zostali doprowadzeni do zbawienia. Będzie to możliwe, jeśli bycie w parafii nie zakończy się po Mszy św. niedzielnej. W tej parafii wy wszyscy jesteście Kościołem. Wasz dom Boży, wasza parafia nie zginą, jeśli będziecie troszczyć się o swoje życie duchowe – zaakcentował biskup.

 

Źródło: KAI

 

Joanna d’Arc i skomplikowane losy jej kultu

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 33 146 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram