Bp Thomas Paprocki z diecezji Springfield w stanie Illinois w wywiadzie udzielonym portalowi „National Catholic Register” stwierdził, że papież nie zawiesił bynajmniej stosowania rytu Mszy z 1962 roku. Wszak gdyby to chciał uczynić, oznajmiłby to wprost – przekonuje hierarcha. Tymczasem poprosił jedynie biskupów o ocenę sytuacji. Jego zdaniem w niektórych przypadkach papieskie wskazania mają charakter rekomendacji, a nie obowiązku.
Na przykład zgodnie z artykułem 4 papieskiego dokumentu „prezbiterzy wyświęceni po opublikowaniu niniejszego Motu Proprio, którzy chcą celebrować według Missale Romanum z 1962 r., muszą zwrócić się z formalną prośbą do Biskupa diecezjalnego, który przed udzieleniem zezwolenia skonsultuje się ze Stolicą Apostolską”.
Jednak w angielskim tłumaczeniu, na które powołuje się bp Paprocki, zamiast „musi” użyte jest słowo „should”, które oznacza „powinien”. Według amerykańskiego purpurata oznacza to jedynie rekomendację, a nie nakaz.
Wesprzyj nas już teraz!
Bp Paprocki twierdzi, że zarówno Benedykt XVI, jak i Franciszek pragnęli docelowo jednego rytu. Według Benedykta chodziło być może o syntezę jednej i drugiej formy. Z kolei Franciszek wydaje się żywić nadzieję na odejście starego rytu.
Ordynariusz diecezji Springfield zasłynął z udzielenia dyspensy od wyrażonego w motu proprio zakazu odprawiana Mszy w Vetus Ordo (dawnym rycie) w kościołach parafialnych. Biskupi mają bowiem możliwość dyspensowania od pewnego typu aktów dyscyplinarnych, jeśli wymaga tego dobro wiernych.
Amerykański hierarcha odniósł się również do muzyki towarzyszącej Mszy Świętej po Soborze Watykańskim II i przekonania jakoby współczesna muzyka zachęciła młodzież do uczestnictwa we Mszach. Tymczasem, jak podkreśla, młodzi preferują słyszeć w kościele te formy muzyczne, które zbliżą ich do Boga. Pozostałe mogą bowiem odnaleźć na koncertach.
Biskup stwierdził również, że często do uczestnictwa we Mszy świętej zachęca nie tyle sam rytuał, ile jego otoczka: kadzidło, celebracja ad orientem, a także właśnie muzyka, jak chorał gregoriański. Jego zdaniem te elementy można zastosować również w nowym rycie.
Źródło: ncregister.com
mjend