Politycy „powinni uczyć się od Jezusa poczucia poświęcenia się w imię interesów narodu i kraju – powiedział wikariusz apostolski Nepalu – Anthony F. Sharma SI. W kazaniu podczas Mszy św. w Niedzielę Palmową w katedrze w Katmandu zwrócił uwagę, że „mówienie pięknych słów w czasie kampanii wyborczej a później niewcielanie ich w życie oznacza wprowadzanie ludzi w błąd”.
W liturgii wzięło udział ponad sto osób, w tym wielu niekatolików. Kaznodzieja wezwał wszystkich obecnych do „przyjęcia Jezusa właśnie tek, jak uczynili to mieszkańcy Jerozolimy”. – Musimy być zawsze gotowi do szerzenia przesłania Bożego w naszym kraju i na świecie. Nie możemy nazywać się katolikami, jeśli nie jesteśmy nimi w sercu, gotowi do służby potrzebującym – powiedział jedyny biskup katolicki w tym kraju.
Wesprzyj nas już teraz!
– Bóg wybrał mnie, abym głosiła Jego Słowo – powiedziała Sirdżana Khadka, studentka przygotowująca się do przyjęcia Chrztu św. Dodała, że jest „dumna, iż będę mogła nazywać się katoliczką i że będę przekazywać swoją wiarę przyjaciołom i sąsiadom”. Jak tłumacyz, „Biblia i łaska Boża są najlepszym środkiem na problemy, przeżywane dziś przez Nepal”. W podobnym duchu wypowiedział się inny młody człowiek Kenczen Rai, który również był obecny na Mszy św. w katedrze stołecznej. Zwrócił uwagę, że „wielu ludzi, w tym miejscowi politycy, angażują się jedynie w czysty materializm i zaspokajanie swych osobistych interesów”. Tymczasem „powinniśmy podarować im Biblię i poprosić o przeczytanie jej, zanim oni poproszą nas, abyśmy na nich głosowali” – przekonywał Rai.
Niemal trzy czwarte spośród ponad 30,5 mln mieszkańców Nepalu wyznaje hinduizm, który do 2007 był religią państwową. Na drugim miejscu są buddyści – ok. 16 proc., następnie muzułmanie – 5 proc., dalej chrześcijanie – ok. 2 proc. Kościół katolicki tworzy od 10 lutego 2007 wikariat apostolski (od 8 listopada 1996 była to prefektura apostolska, a od października 1983 – misja „sui iuris”), obejmujący cały kraj. Na jego czele stoi od początku miejscowy jezuita obecnie 66-letni bp Anthony Francis Sharma.
KAI
mat