Bp Joseph Strickland wskazał, że oczekiwałby większego oporu wobec Fiducia supplicans ze strony biskupów w Stanach Zjednoczonych. Cieszy go jednak reakcja biskupów w Afryce; to źródło, z którego katolicy mogą czerpać siłę.
– Wielu ludzi przewidywało, że Afryka będzie źródłem siły dla Kościoła w XXI stuleciu – powiedział. – Myślę, że w tym właśnie przypadku widzimy to z wielką jasnością. To słuszne przesłanie, po prostu odcięcie się od całego tego chaosu wpisanego w ten dokument – powiedział w rozmowie z Johnem Henrym Westenem z LifeSiteNews, komentując deklaracje biskupów z Czarnego Lądu, którzy zakazują błogosławienia par homoseksualnych.
Bp Strickald zaznaczył, że biskupi na Zachodzie powinni uczyć się od biskupów z Afryki tego, jak należy przemawiać. Wskazał na przykład bp. Martina Mtumbuki z diecezji Karonga w Malawi, który ostro i jednoznacznie odrzucił błogosławieństwa par LGBT wprowadzane przez Fiducia supplicans.
Wesprzyj nas już teraz!
Według bp. Stricklanda Mtumbuka mówi jak Apostoł i trzeba brać z niego wzór; on sam może się od niego wiele nauczyć. Biskupi muszą porzucić dyplomatyczną mowę, bojąc się, by kogoś nie obrazić. Bp Mtumbuka przypomniał, że w pierwszych latach Kościoła krzyż był przecież wielkim skandalem…
– Chrystus powiedział, że przyszedł aby nas podzielić – w tym sensie, że oddzieli nas od wszystkiego, co fałszywe – podkreślił bp Strickland. – Gdyby takie słowa, jak ten biskup, wypowiadał papież… To są słowa, jakich potrzebujemy. W naszych czasach, w XXI stuleciu, potrzebujemy takiej jasności – stwierdził.
Hierarcha wezwał wiernych do tego, by pomimo oporu względem Fiducia supplicans pamiętali o szacunku należnym Ojcu Świętemu.
– Kościół będzie nadal atakowany przez siły, które atakują Barkę Piotrową od dobrych kilku lat. Okręt nie zatonie. Może nabrać więcej wody, ale Kościół przetrwa – podkreślił.
Źródło: LifeSiteNews.com
Pach