„Moda na nihilizm wytworzyła w świecie duchową pustynię, na której człowiek się dusi” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. Wskazał, że współczesny człowiek uwierzył, że może żyć bez Boga i przykazań i w ten sposób realizować swoje zamierzenia i pomysły.
Ordynariusz diecezji bydgoskiej wskazał, że obecnie mamy do czynienia z pewnego rodzaju modą na bycie nihilistą. Bp Włodarczyk jest zdania, że współczesny człowiek ucieka od refleksji nad nieuchronnością śmierci i wierzy, że może skutecznie realizować swoje zamierzenia bez Boga i bez przestrzegania przykazań.
– Współcześni ludzie zagubili też często egzystencjalny niepokój. Moda na nihilizm wytworzyła w świecie duchową pustynię, na której człowiek się dusi – mówił, podkreślając, że porządek stworzenia i historia świata wołają o dopełnienie w Bogu. – Człowiek XXI wieku sądzi, że stał się dorosły, uwalniając się od mitów i religii, wyjaśnił wiele zagadek na drogach nauki, zbudował imponujące statki kosmiczne, rozwinął medycynę i technikę komunikowania w erze komputerów. Ale niestety, ten sam człowiek, dumny ze swych osiągnięć, paradoksalnie przestraszył się swoich wytworów i zaczął się ich lękać – mówił.
Wesprzyj nas już teraz!
Bp Włodarczyk nawiązał do słów papieża Benedykta XVI, który na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 roku powiedział: „Na szerokich połaciach świata występuje dzisiaj dziwne zapominanie o Bogu. Wydaje się, że wszystko toczy się jednakowo także bez Niego. Jednocześnie jednak występuje też poczucie frustracji, niezadowolenia z wszystkiego i z wszystkich”. – W tych słowach zawiera się cała aktualność encykliki „Fides et ratio”. Wydaje się, że ten ideologiczny hałas wyrażany hasłami: fundamentalizm, ograniczenie wolności, religijny dyktat, zrodził się bardziej z uprzedzeń niż z dobrej woli poszukiwania sensu – powiedział.
Jednocześnie zaznaczył, że serce przeniknięte wiarą, karmione modlitwą i sakramentami świętymi niosą odpowiedź na pytania, szczególnie te o sens życia, cierpienia, osamotnienia czy niesprawiedliwości.
Źródło: KAI
Oprac. WMa