12 października 2018

Bp Yoo Heung Sik: zanim Franciszek odwiedzi Koreę Północną, musi się tam zmienić wiele rzeczy

Południowokoreański hierarcha skomentował propozycję Franciszka dotyczącą odwiedzin Korei Północnej. Jego zdaniem, aby do takiej wizyty doszło, władze w Pjongjangu w sferze wolności religijnej mają jeszcze wiele do zrobienia.

 

Biskup Yoo Heung Sik wyraził zadowolenie z propozycji jaką złożyły władze północnokoreańskiego reżimu papieżowi odnośnie jego ewentualnej wizyty w azjatyckim państwie.

 

„Byłby to ogromny krok naprzód dla pokoju na Półwyspie koreańskim” – skomentował decyzję Franciszka ordynariusz Daejeon. „Zanim jednak to nastąpi, niektóre rzeczy w Korei Północnej powinny się zmienić (…) np. dzisiaj nie ma tam w ogóle księży”.

 

Pjongjang zanim nadeszli komuniści nazywane było „Jerozolimą wschodu” i centrum życia chrześcijańskiego w regionie. Od 1950 r., kiedy na półwysep koreański wkroczyły komunistyczne siły, rozpoczęły się masowe prześladowania chrześcijan. Większość północnokoreańskich duchownych zostało zamordowanych, uwięzionych albo zmuszonych do porzucenia wiary. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny 40 koreańskich zakonnic i mnichów z benedyktyńskiego opactwa w Tokwon, którzy ponieśli śmierć za wiarę z rąk komunistów.

 

W 1988 r. powstało zrzeszające 800 członków „Koreańskie Stowarzyszenie Katolików” stworzone przez komunistyczne władze. Do dzisiaj jest nieuznawane przez Watykan. Msze Święte w północnokoreańskim państwie organizowane są okazjonalnie w katedrze Changchun w Pjongjangu i są sprawowane przez zagranicznych księży. Od 1944 r. w Korei Płn. nie ma księży-autochtonów.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie