16 lutego 2017

Deficyt węgla, a dokładnie jednej z jego odmian – antracytu – wywołał głęboki kryzys w ukraińskim przemyśle. Antracyt jest bowiem wykorzystywany w elektrociepłowniach i zakładach metalurgicznych. W związku z brakami rząd został zmuszony do wprowadzenia w środowy wieczór stanu wyjątkowego.

 

Braki surowca energetycznego spowodowane są konfliktem na wschodniej Ukrainie. Kopalnie z których pochodzi antracyt znajdują się wyłącznie na terenach objętych walką z separatystami. Jak informuje serwis rp.pl, transporty z taką odmianą węgla są od kilku tygodni blokowane przez weteranów ukraińskich batalionów walczących z Rosjanami. Weterani sprzeciwiają się handlowaniu z prorosyjskimi grupami zbrojnymi i walczą z przemycaniem surowca z terenów przez nich zajmowanych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ogłaszając w środę, 15 lutego, wprowadzenie stanu wyjątkowego premier Hrojsman skrytykował blokadę i jej uczestników. Działania weteranów określił mianem przestępstwa. Zwrócił uwagę, że działania nacjonalistycznych batalionów spowodują kryzys w metalurgii oraz utrudnią ogrzewanie domów.

 

W przemyśle metalurgicznym pracuje na Ukrainie 30 tys. osób, a produkcja jest sprzedawana za granicę wnosząc aż 20 proc. wszystkich dochodów walutowych kraju. Blokowanie dostaw antracytu jest więc – zdaniem Wołodymyra Hrojsmana – sabotowaniem gospodarki.

 

W czwartek wicepremier, minister rozwoju regionalnego, budownictwa i gospodarki komunalnej Hennadij Zubko ogłosić ma szczegóły w sprawie ograniczenia dostaw energii. Problemy dotkną jednak nie tylko przemysłu, ale i wszystkich regionów. Społeczeństwo może spodziewać się przerw w dostawach energii.

 

Obecnie Ukraina ma zapasy antracytu wystarczające zaledwie na 40 dni. W przyszłości planowane są modernizacje umożliwiające odejście od tej odmiany węgla. Zajmą one jednak nawet 5 lat.

 

Źródło: rp.pl

MWł

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram