W zeszły czwartek warszawski Dom Literatury, gościł dwie bardzo ciekawe postaci: Grzegorza Brauna, reżysera i publicystę oraz Gabriela Maciejewskiego, blogera znanego pod pseudonimem Coryllus. Organizatorem spotkania była Krucjata Młodych.
Spotkanie odbyło się w ramach Klubu Polonia Christiana. Temat przewodni, którzy brzmiał „Czy historię Polski należy napisać na nowo?” spowodował ogromne zainteresowanie wśród warszawiaków, do tego stopnia, że licząca ok. 200 miejsc sala Domu Literatury„pękała w szwach”.
Wesprzyj nas już teraz!
Już na początku spotkania Grzegorz Braun zelektryzował słuchaczy mówiąc: „Historia jest narzędziem polityki. W takiej sytuacji nie mamy do czynienia z historią jako historiografią uporządkowanych faktów tylko historią jako wyznaniem wiary, zależnie od tego kto w co wierzy. Historia Polski wydaje mi się ciągle zestawem legend i mitów inteligenckich niż uporządkowanym katalogiem zdarzeń.” Następnie krytycznie odniósł się do obecnej inteligencji, nazywając ją etatystyczną: „Mitologie historyczne tworzą i wałkują przesądy. Z resztą, polska inteligencja sama jest swego rodzaju produktem pewnego przesądu. Ten przesąd to postęp, a konkretnie wiara w ten postęp. Inteligencja polska jest etatystyczna i pacyfistyczna. Wierzy że sprawy polskie mają być rozwiązywane centralnie przez oświecone władze w Warszawie.” W dalszej części swojego wystąpienia, znany reżyser porównał dzisiejszych historyków i inteligentów do bohatera rozważań Arystotelesa, który nie znając dokładnie i rzetelnie swojej sytuacji, nie potrafi zrozumieć realnych przyczyn swojego nieszczęścia, a co za tym idzie brnie w ślepą uliczkę fałszu.
Gabriel Maciejewski stwierdził, że ważne tematy są bardzo często omijane. Historia Polski pisana jest tak, jakby Kościół był wrogiem lub niezwykłą siłą, która chce wszystko zniszczyć. „Urzeka mnie i zarazem irytuje to, że autorzy nie rozumieją racji stanu. Polscy historycy chcą wyszukiwać jasnych stron polskiej historii i w związku z tym, są skłonni do wielu poświęceń i zakłamań. Wielu autorów próbuje sobie znaleźć taki punkt geograficzny, z którego napisanie polskiej historii będzie bezpieczne i wygodne dla wszystkich.” – powiedział Maciejewski.
W dalszej części spotkania Grzegorz Braun, reżyser takich filmów jak „Transformacja”, „Eugenika – w imię postępu” czy też „New Poland”, podkreślił rolę Kościoła Katolickiego, którą odegrał w historii naszej Ojczyzny. Zaznaczył również, że właśnie w Polsce rozgrywa się szereg zdarzeń, centralnych dla cywilizacji chrześcijańskiej, której ostoją i generatorem jest Kościół założony przez Jezusa Chrystusa. Uznał, że dziś niestety nie docenia się zasług Kościoła, który w polskiej postępowej historii w najlepszym wypadku jest na marginesie. „Polska przez wszystkie wieki stanowiła oparcie dla Kościoła, w związku z tym bezwiednie znaleźliśmy się na pierwszej linii frontu. Sprawa niestety idzie nie o Polskę tylko o pognębienie papiestwa i zbudowanie kościoła na ziemi, tego który jest największym przeciwnikiem Pana Boga. Tak długo jak Polska jest wierna papiestwu, tak długo będzie celem tej wojny. I to jest wojna na wyniszczenie. Ona nie zakończy się kompromisem czy ugodą.” – stwierdził Grzegorz Braun.
Na zakończenie spotkania, obaj prelegenci zgodnie przyznali, ze polską historię należy pisać ze świadomością, że to nasz kraj jest najważniejszy. Maciejewski, wyraził ubolewanie nad sytuacją, która ma obecnie miejsce w głównym nurcie polskie historii: „Niestety teraz mamy taką sytuację, że polską historię pisze się z różnych perspektyw, np. z Londynu, Moskwy czy Warszawy. Historia Polski łączy się z historią Kościoła, dlatego też powinniśmy pisać ją poprzez Rzym. W przeciwnym wypadku wyjdzie nam kłamstwo. Przez długie stulecia Polska i pogranicze polsko – czeskie i polsko – węgierskie były środkiem świata. Nie powinniśmy o tym nigdy zapominać.” – podsumował Maciejewski, autor popularnej „Baśni jak Niedźwiedź”.
Następne spotkanie w ramach Klubu Polonia Christiana, którego gośćmi będą Grzegorz Braun i Gabriel Maciejewski odbędzie się 18 czerwca o godzinie 17:30, w sali obrad WZRiOR przy pl. Szczepańskim 8 w Krakowie.
Paweł Ozdoba
{galeria}