Od lat 60. minionego wieku podczas Wielkiego Postu w brazylijskim Kościele odbywają się organizowane przez episkopat „Kampanie Braterstwa”. To programy edukacyjne, mające zwracać uwagę wiernych na problemy społeczne oraz panujące w kraju „nierówności”. W tym roku w centrum uwagi wyznawców Chrystusa z południowo-amerykańskiego kraju podczas pokutnego przygotowania do Świąt Wielkanocnych miałby znaleźć się… głód. „Kampaniami” oburzeni są ortodoksyjni wierni, chcący skupić się na poście, nawróceniu i Męce Pańskiej, a nie światowych problemach. W przekonaniu tradycyjnych katolików, projekt realizowany jest i planowany przez lewicowych biskupów, którzy zatracili świadomość podstawowej misji Kościoła.
– Kampanie Braterstwa mają tendencję do obierania co roku politycznego charakteru, ponieważ są prowadzone przez rewolucyjnych biskupów, którzy są skłonni lekceważyć fakt, że celem Kościoła jest zbawienie dusz – analizował problem w rozmowie z Cruxnow.com Alvaro Mendes, wiceprzewodniczący konserwatywnej organizacji katolickiej „Centro Dom Bosco”.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podkreślał Brazylijczyk, post to czas „modlitwy, postu i pokuty”. Tymczasem organizowane przez episkopat społeczne kampanie odwodzą uwagę wiernych od tych kluczowych praktyk i „niszczą jego prawdziwe znaczenie, zastępując wymiar duchowy materialistycznym, rewolucyjnym podejściem”, alarmował Mendes. – Wszystko to wywołuje zgorszenie pośród katolików – podsumował rozmówca portalu ze Stanów Zjednoczonych.
Problem głodu nie pozostaje bez związku z ostatnimi wyborami w Brazylii, wygranymi przez Ignacio Lulę da Silvę. Lewicowy prezydent właśnie kwestię niedożywienia uczynił jednym z istotnych motywów swojego zaangażowania oraz partyjnej narracji, postulując wprowadzenie bardziej „socjalnej” polityki ekonomicznej. Wbrew temu podejściu, zwolennicy Jaira Bolsonaro podkreślali, że według statystyk skrajne ubóstwo jest zjawiskiem w ich kraju coraz rzadszym, a jego częstotliwość stopniowo spadała w latach rządów prawicowej głowy państwa.
Brazylijska konferencja biskupów zaprzecza, jakoby wyborem głodu na wątek przewodni kampanii – zresztą nie po raz pierwszy w jej historii – chciała wesprzeć narrację dla Silvy. Nawet jeśli rzeczywiście nie było to intencją hierarchów, to przesycenie czasu postu problemami „tego świata” oraz lewicową ideologią pozostaje faktem. W poprzednich latach tematami przewodnimi obierano m.in. rasizm czy migrację.
Dla Kościoła w Ameryce Południowej podobne pomieszanie porządku ziemskiego z eschatologicznym to jednak nic nowego. Od dekad na kontynencie wyjątkowo wpływowe pozostają zgubne nauki ideologów teologii wyzwolenia – marksistowskiej interpretacji Ewangelii, stanowiącej w istocie dekonstrukcję całego katolickiego magisterium i nauczania społecznego.
Źródło: cruxnow.com
FA