14 stycznia 2013

Brazylia ma ograniczony dostęp do broni a odnotowuje znacznie więcej zabójstw niż USA

(fot.jimmy_earl/sxc.hu)

John Horvat z Amerykańskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji Rodziny i Własności przekonuje, że ograniczenie powszechnego dostępu do broni – co chce m.in. zrobić administracja prezydenta Obamy w USA po ostatnich strzelaninach – wcale nie sprzyja zmniejszeniu przemocy z udziałem broni. Na poparcie swojej tezy podaje przykład Brazylii.

Powołując się na statystyki ONZ, cytowane przez BBC, w Brazylii na rynku dostępnych jest 15 mln sztuk broni palnej w porównaniu do 270 mln sztuk broni, która jest w posiadaniu Amerykanów. W USA w rozbojach z udziałem broni zginęło w 2010 r. 9 tys. 960 osób, podczas gdy w Brazylii rok wcześniej odnotowano śmierć ponad 36 tys. osób, które padły ofiarami przestępców używających broni. Warto również zauważyć, że populacja Brazylii liczy prawie 200 mln osób, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych mieszka ponad 310 mln osób.

Krótko mówiąc, jak konkluduje Horvat, Ameryka ma 18-krotną przewagę w ilości broni dostępnej na rynku w porównaniu z Brazylią, ale to w Brazylii jest sześć razy więcej ofiar przestępstw z udziałem broni niż w USA. Skąd ta różnica? Brazylia ogranicza dostęp do broni, w przeciwieństwie do USA.

Wesprzyj nas już teraz!

W Brazylii każda broń palna musi być zarejestrowana w specjalnym urzędzie. Jej właścicielem może być osoba dorosła po skończeniu 25. roku życia. Co trzy lata płaci się specjalny podatek z tytułu posiadania broni. W wyniku tych i innych ograniczeń, dostęp do broni w Brazylii jest utrudniony.

W 2003 r. rząd brazylijski przyjął ustawę wzywającą obywateli do dobrowolnego przekazywania broni. Od tego czasu oddano 612 tys. sztuk broni. W 2005 roku zorganizowano referendum w sprawie wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży broni i amunicji. Wbrew oczekiwaniom, przeciwko propozycji opowiedziało się ponad 63 proc. głosujących.

 

Faktem jest, że zdecydowana większość przestępstw z udziałem broni popełniana jest przez osoby, które pozwolenia na broń nie mają. Cierpią wówczas praworządni obywatele.

Przykład Brazylii pokazuje, że ograniczenie dostępu do broni niekoniecznie musi oznaczać mniejszą przestępczość. 

 

 

Źródło: tfp.org., AS. 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram