9 lipca 2015

Brazylijki nie chcą rodzić naturalnie. Wolą „cesarki”

(Febo Apolo [CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0), GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons)

85 proc. Brazylijek w szpitalach prywatnych i 45 proc. w placówkach publicznych decyduje się na poród metodą cesarskiego cięcia. Kobiety motywuje chęć zachowania atrakcyjności oraz wątpliwość co do fachowości lekarzy. „Cesarki” wolą także położnicy. Brazylijskie władze ograniczają dostępność metody.

 

Eksperci uważają, że Brazylijki korzystają z cesarskiego cięcia gdyż dzięki zapisom na konkretny termin mogą rodzić tam, gdzie chcą. Media opisują sytuacje rodzących kobiet wożonych między placówkami z powodu braku wolnych łóżek. Pragnęły one rodzić naturalnie i nie zapisały się nigdzie na dany dzień. Metoda cesarskiego cięcia jest uznawana także za bardziej humanitarną, a ponadto w obiegowej opinii nie wiąże się z ryzykiem utraty atrakcyjności seksualnej przez kobietę. Nikła jest jednak świadomość potencjalnych konsekwencji takiej decyzji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nowe brazylijskie prawo ma ograniczyć dostępność cesarskiego cięcia. Teraz lekarze muszą informować przyszłe matki o zagrożeniu płynącym z takiego porodu. Kobiety będą musiały wyrazić pisemną zgodę na taki zabieg.

 

Cesarskie cięcie preferują nie tylko kobiety, ale także sami lekarze. Metoda pozwala im dokładnie zaplanować datę zabiegu a także daje większą kontrolę niż poród naturalny. Ponadto lekarze obawiają się, że w razie komplikacji po porodzie naturalnym będą kontrolowani i atakowani.

 

Zdaniem ekspertów brazylijski trend jest niekorzystny. Wedle zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia odsetek porodów przy pomocy „cesarki” powinien wynosić nie więcej niż 15 proc. Tymczasem w brazylijskich prywatnych szpitalach z tej metody korzysta aż 85 proc. kobiet. W publicznej służbie zdrowia cesarskie cięcie wykonuje się w przypadku 45 proc. porodów.

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

MWł

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram