Komisja Europejska wysłała ankietę do wszystkich stolic państw członkowskich UE, domagając się od rządów zapewnienia, że do końca tego roku zakończą realizację programów osłonowych w postaci subsydiowania zakładów energetycznych, przemysłu i obywateli, jakie wprowadzono w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przeciwne temu są Berlin i Paryż – kraje, które w największym stopniu dotują swój przemysł, konkurując z przedsiębiorstwami amerykańskimi i chińskimi. Oba kraje obawiają się drastycznego skoku cen energii, które uderzą w konkurencyjność przemysłu i doprowadzą do odpływu inwestorów.
„Politico” donosi, że Bruksela dokonuje przeglądu „tarcz” osłonowych wdrożonych w różnych krajach jeszcze w ubiegłym roku. Pozwoliły one na subsydiowanie sektora energetycznego w celu zabezpieczenia przemysłu przed skokami cen.
Na podstawie analizy urzędnicy doszli do wniosku, że czas zakończyć programy osłonowe. Komisja – według „Politico”, które zapoznało się z dokumentem przesłanym do wszystkich państw członkowskich – naciska, aby potwierdzić, że „te złagodzone zasady dotyczące dotacji państwowych będą stopniowo wycofywane do 31 grudnia, zgodnie z pierwotnym planem”.
Wesprzyj nas już teraz!
Francja i Niemcy nie chcą całkowitego zaprzestania subsydiowania przemysłu, obawiając się utraty konkurencji tego sektora i odpływu inwestorów do USA i Chin.
Wycofanie wsparcia odbije się na portfelach Europejczyków, którzy musieliby od 1 stycznia 2024 r. znacznie więcej płacić za prąd.
Bruksela przekonuje, że nie jest już konieczna taka „hojność” państwa. Kontynuacja dotacji w 2024 r. będzie uznana za nielegalną pomoc państwa, która zakłócałaby jednolity rynek. W ocenie KE: „Perspektywy gospodarcze wskazują, że poważne zaburzenia w gospodarce ustępują, a wraz z nimi potrzeba istniejącej, wyjątkowej reakcji kryzysowej w obszarze kontroli pomocy państwa”.
Rzecznik KE Arianna Podestà stwierdziła wręcz, że prognoza gospodarcza bloku z wiosny 2023 r. jest optymistyczna i że nie grozi nam już taki kryzys jak w 2022 r.
Źródło: politico.com
AS
Nadchodzi totalne zniewolenie?! Ta publikacja rozwieje wątpliwości – zapraszamy na konferencję