1 kwietnia 2022

Bruksela chce wyższych wpływów z ceł. Powstanie nowa agencja, przybędzie biurokracji

(fot. Pixabay)

Tak zwana Grupa mędrców ds. wyzwań stojących przed unią celną („grupa mędrców”) zaproponowała scenariusze rozwoju unii celnej do 2040 r. Celem jest oczywiście ściślejsza integracja i większa kontrola towarów importowanych do Europy. Powstanie nowa agencja i będzie więcej biurokracji.

„Grupa mędrców” została powołana przez komisarza Paolo Gentiloni we wrześniu 2021 r., by zaproponować „innowacyjne rozwiązania najpilniejszych problemów unii celnej”.

Efektem jej prac jest sprawozdanie przedstawione 31 marca br., które stanowi, że unia celna musi być lepiej przygotowana na przyszłe wyzwania, takie jak wzrost wolumenu handlu i nowe modele handlowe, rozwój technologiczny, tak zwana zielona transformacja, zmieniający się kontekst geopolityczny i wzrost ryzyka dla bezpieczeństwa.

Wesprzyj nas już teraz!

„Grupa mędrców” zaproponowała 10 pakietów środków, które trzeba wdrożyć do końca tej dekady. Dotyczą one reform w zakresie procesów, obowiązków, odpowiedzialności i zarządzania unią celną.

Duży nacisk położono na cyfryzację i koordynację baz danych dotyczących przepływu towarów. Przedsiębiorcy mają mieć jeden punkt wprowadzania danych na potrzeby formalności celnych. Ma być lepsza wymiana danych w całej unii celnej z udziałem organów nadzoru rynku, organów ścigania i organów podatkowych.

Powstanie Europejska Agencja Celna, która ma wspomóc pracę KE. Zostanie zreformowany i rozszerzony system upoważnionych przedsiębiorców. Powstaną nowe ramy odpowiedzialności i zaufania dla firm ubiegających się o status upoważnionego przedsiębiorcy w celu uzyskania komercyjnego dostępu do rynku UE. Ma być zlikwidowany próg 150 euro dla zwolnień z cła w handlu elektronicznym, a także będą wprowadzone inne, uproszczone stawki dla przesyłek o niskiej wartości.

Przewidziano „pakiet środków na rzecz zielonych organów celnych w UE, cyfryzacji procedur, zapewnienia właściwego wdrożenia zakazów i ograniczeń dotyczących zrównoważonego rozwoju obejmujących produkty importowane, a także ewentualnej reformy nomenklatury systemu zharmonizowanego Światowej Organizacji Celnej, aby umożliwić właściwą klasyfikację przyjaznych dla środowiska produktów, którą UE zamierza promować w handlu międzynarodowym”.

KE będzie szkolić celników, by byli w stanie lepiej zarządzać poborem ceł i niwelować coroczne luki w dochodach.

Paolo Gentiloni, komisarz do spraw gospodarki nie kryje, że celem podejmowanych działań ma być skuteczniejsza kontrola celna i pozyskanie nowych przychodów, a ponadto protekcjonizm w związku z narastającą konkurencją ze strony państw spoza UE.

Arancha González Laya, przewodnicząca grupy mędrców wskazała, że chodzi o większe uprawnienia dla europejskich organów celnych. Jak tłumaczyła, „silniejsza unia celna i jedna granica zewnętrzna zabezpieczająca UE są kluczowe dla strategicznej autonomii Europy, dla jej potęgi handlowej, a także – ambicji w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Brak zaś działania skutkowałby zmniejszeniem ochrony obywateli Unii, konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw oraz bezpieczeństwa Unii Europejskiej”.

„Grupa mędrców” uznała za „poważny problem” brak wspólnego wykazu zakazów i ograniczeń prawnych, co prowadzi do rozbieżności w podejściu i praktykach poszczególnych państw członkowskich. Stąd też zaproponowano zestawienie istniejących zakazów i ograniczeń na szczeblu UE, które powinno stać się praktycznym narzędziem dla instytucji UE i organów krajowych, a także dla innych zainteresowanych podmiotów.

Zalecenia „grupy mędrców” będą dyskutowane w Parlamencie Europejskim i z państwami członkowskimi. Komisja do końca roku przedstawi pakiet reform celnych.

Unia celna stanowi podstawę jednolitego rynku. UE odpowiada za 15 proc. handlu światowego. W 2020 r. wartość handlu zagranicznego unii wyniosła 3,7 bln euro. W całej unii jest ponad 2 000 urzędów celnych. Kwota pobranych w 2020 r. należności celnych wyniosła 24,8 mld euro.

W skład „grupy mędrców”, która zaproponowała pakiet reform wchodzą politycy, przedstawiciele przemysłu, handlu i środowisk akademickich. Opracowany przez nią raport „Przyszłość ceł w UE w 2040 r.” obejmuje: zakazy i ograniczenia, plan działań dla organów celnych, koncentrując się na przyspieszeniu tak zwanej zielonej i cyfrowej transformacji.

Źródło: ec.europa.eu

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram