Parlament Europejski w przyjętej 5 maja rezolucji podkreśla konieczność zapewnienia uchodźcom z Ukrainy dostępu do usług z zakresu „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”. W tym kontekście wyszczególnił Polskę, jako kraj o największym odsetku uchodźców w przeliczeniu na liczbę mieszkańców oraz państwo, gdzie „obowiązuje niemal całkowity zakaz aborcji”.
W rezolucji parlamentu Europejskiego, usługi w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz związane z nimi „prawa” (SRHR) zakwalifikowano jako „podstawowe usługi opieki zdrowotnej”. Nie pozostawiając wątpliwości zaznaczono, że w skład usług wchodzi „dostęp do bezpiecznej i legalnej opieki i usług aborcyjnych w każdych okolicznościach”, a ich zapewnienie należy do obowiązku krajów członkowskich.
„Wszystkie państwa przyjmujące (…) muszą wywiązać się ze swojego obowiązku, w tym na mocy prawa krajowego, dotyczącego zapewnienia dostępu do opieki aborcyjnej kobietom, które zaszły w ciążę w wyniku gwałtu” – czytamy w rezolucji. Wezwanie kierowane jest szczególnie do Polski, kraju z największym odsetkiem uchodźców na liczbę mieszkańców, gdzie jednocześnie dostęp do takiej opieki jest „poważnie utrudniony” m.in. ze względu na „niemal całkowity zakaz aborcji”.
Wesprzyj nas już teraz!
W tym kontekście Parlament Europejski nalega, by nadzorować „sposób wydawania środków finansowych, zwłaszcza w krajach, w których dochodzi do ciągłych naruszeń praworządności, takich jak Polska i Węgry”. Podkreślając jednocześnie, że „zasada uwzględniania aspektu płci i sporządzania budżetu z uwzględnieniem aspektu płci jest jedną z podstawowych zasad UE”.
Co więcej, wzywa Komisję Europejską do ochrony członków organizacji pozarządowych i grup aktywistów, które ze względu na „drakońską polską ustawę antyaborcyjną” są „prześladowane” np. za nielegalne dostarczanie pigułek do aborcji farmakologicznej.
W odniesieniu do kobiet, które nadal przebywają na Ukrainie, Parlament wzywa UE do wykorzystania wszelkich dostępnych środków i funduszy, aby zaspokoić ich potrzeby w zakresie SRHR, a także do wysłania na Ukrainę i do krajów przyjmujących w ramach pakietów i konwojów humanitarnych zestawów „godnościowych”, w tym środków antykoncepcyjnych i zestawów zdrowia reprodukcyjnego.
Źródło: europa.eu
PR