29 stycznia 2016

Bruksela proponuje Brytyjczykom pakiet „reform”, pozbawiający m.in. polskich imigrantów pomocy socjalnej na 4 lata

Bruksela, chcąc zapobiec brytyjskiemu wyjściu z UE, zaproponowała nowy pakiet przepisów niekorzystny dla imigrantów zarobkowych z biedniejszych państw Europy. Przewiduje on nieprzyznanie pomocy socjalnej przez 4 lata dla pracowników przybywających z innych państw UE, jeśli dany kraj uzna, iż stanowiłoby to „nadmierne obciążenie” dla rodzimego systemu opieki społecznej.


O takie rozwiązanie od dawna zabiegał premier David Cameron. Stanowi ono jednak naruszenie praw obywateli UE, wynikających z postanowień  traktatowych dot. chociażby równego traktowania pracowników.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Propozycja jest już dyskutowana przez premiera Camerona z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem. Londyn ma nadzieję, że przyjęcie takiego prawa przekona Brytyjczyków do głosowania – prawdopodobnie w czerwcu tego roku – za pozostaniem w UE.

 

Pakiet mógłby zostać zatwierdzony przez Camerona i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska podczas niedzielnego spotkania. Znaczna część rozwiązań, zawartych w pakiecie – wg agencji Reutera – została już uzgodniona.

Przewiduje się, że Tusk, który przewodniczy szczytom UE, roześle propozycje rozwiązania pozostałych spornych kwestii do rządów 27 innych państw UE już w przyszłym tygodniu, aby podczas planowanego w dniach 18-19 luty szczytu, ostatecznie je zatwierdzić.

 

Komisja Europejska – jak na razie – unika jakichkolwiek komentarzy w sprawie toczących się rozmów między UE a Wielką Brytanią.

 

Ponad dwa lata temu brytyjski premier David Cameron obiecał renegocjować stosunki Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Do końca 2017 r. powinno się odbyć referendum, podczas którego Brytyjczycy mają zdecydować, czy Wielka Brytania ma pozostać w UE.

 

Rząd brytyjski domaga się refom struktur unijnych i prowadzi kampanię na rzecz pozostania w UE. Bruksela obawia się daleko idących konsekwencji ekonomicznych, jakie wystąpiłyby po ewentualnym opuszczeniu struktur przez Brytyjczyków, więc proponuje rozwiązania, które mogłyby usatysfakcjonować Londyn.

 

 

 

Źródło; euraktiv.com., AS.

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram