Komisja Europejska 18 kwietnia przyjęła wniosek w sprawie wzmocnienia unijnych ram zarządzania kryzysowego w bankach i ubezpieczenia depozytów (CMDI), ze szczególnym uwzględnieniem średnich i mniejszych banków. Bruksela, podobnie, jak i inne kraje na świecie obawia się serii bankructw małych i średnich banków.
Kryzys wywołany bankructwem dwóch amerykańskich banków SVB i SB w marcu br., mimo natychmiastowej i bezprecedensowej reakcji rządu USA oraz względnego uspokojenia rynków finansowych, bynajmniej nie zakończył się.
Jeszcze w zeszłym miesiącu agencja Moody’s Investors Service obniżyła ocenę całego amerykańskiego systemu bankowego ze stabilnej do negatywnej, wskazując na „szybko pogarszające się środowisko operacyjne”, pomimo wysiłków organów regulacyjnych wspierających branżę.
Wesprzyj nas już teraz!
Banki mają borykać się ze „znacznymi niezrealizowanymi stratami z tytułu papierów wartościowych oraz z deponentami niedetalicznymi i nieubezpieczonymi”. Wskazano, że banki amerykańskie mogą być bardziej wrażliwe na konkurencję ze strony deponentów lub ostateczną ich ucieczkę, co wpłynie negatywnie na finansowanie, płynność, dochody i kapitał.
Rezerwa Federalna podała, że w wyniku perturbacji wywołanych upadkiem SVB i SB, mniejsze amerykańskie banki straciły prawie 200 miliardów dolarów depozytów w tygodniu kończącym się 15 marca 2023 r. Na dzień 22 marca br. w tego typu bankach zdeponowane depozyty klientów osiągnęły łączną wartość 5,39 bln dol. Jednak obserwuje się wyraźny odpływ depozytów z całego systemu bankowego, a na dzień 5 kwietnia 2023 r. około 2,2 biliona dolarów zostało zdeponowanych w systemie odwrotnego wykupu lub repo Rezerwy Federalnej.
Analitycy ostrzegają, że w przeszłości problemy banków przeradzały się w kryzysy dopiero na przestrzeni lat. Teraz sytuacja jest inna, ponieważ obecnie jest problem z „niedopasowaniem czasu trwania portfela inwestycyjnych papierów wartościowych do pasywnej strony bilansu”. Klienci mają także być bardziej podatni na panikę ze względu na rosnąca popularność aplikacji mediów społecznościowych. Ponadto banki mają zwyczajnie problem z płynnością i bankowość internetowa im nie służy, zwłaszcza rozwiązania umożliwiające natychmiastowe wysyłanie i otrzymywanie płatności w czasie rzeczywistym.
W USA proponuje się usprawnienie sektora poprzez zwiększenie składek ubezpieczeniowych depozytów, zmienienie rachunkowości portfela papierów wartościowych, by ograniczyć inwestycje w spekulacyjne akcje itp.
Bankowe organy nadzoru prawdopodobnie będą wymagały ulepszonych testów warunków skrajnych dla znacznie szerszego grona banków, a nie tylko globalnych banków o znaczeniu systemowym itp.
Niedawno sekretarz skarbu USA Janet Yellen zasugerowała, że wskutek planowanych zmian regulacyjnych, banki prawdopodobnie staną się bardziej ostrożne i mogą jeszcze bardziej zaostrzyć warunki dotyczące udzielania kredytów.
Również w Europie należy spodziewać się podobnych problemów z dostępem do kredytów. Tym bardziej, że KE podejmuje działania, by zaradzić kryzysowi bankowemu. Chociaż Bruksela podkreśla, że sektor bankowy UE, który obejmuje solidne ramy zarządzania kryzysowego stał się w ostatnich latach znacznie bardziej odporny, a instytucje finansowe w UE są dobrze skapitalizowane, zachowują płynność i są ściśle nadzorowane, to „doświadczenie pokazuje jednak, że wiele upadających średnich i mniejszych banków było zarządzanych za pomocą rozwiązań wykraczających poza ramy restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji. Czasami wiązało się to z wykorzystaniem pieniędzy podatników zamiast wymaganych zasobów wewnętrznych banku lub prywatnych, finansowanych przez przemysł siatek bezpieczeństwa (systemy gwarancji depozytów i fundusze naprawcze)”.
Dlatego też nowa propozycja KE ma „umożliwić władzom zorganizowanie uporządkowanego wyjścia z rynku upadającego banku dowolnej wielkości i modelu biznesowego, przy użyciu szerokiej gamy narzędzi”.
Proponuje się na przykład przenoszenie depozytów z „banku znajdującego się w trudnej sytuacji do banku zdrowego”. Banki mają uzyskać wewnętrzną zdolność do absorpcji strat.
Komisja wskazuje, że jej propozycje mają przyczynić się do: zachowania stabilności finansowej, ochrony pieniędzy podatników, ułatwić korzystanie z systemów gwarantowania depozytów w sytuacjach kryzysowych w celu ochrony deponentów (osób fizycznych, przedsiębiorstw, podmiotów publicznych itp.) przed ponoszeniem strat, jeżeli jest to konieczne, aby uniknąć efektu domina dla innych banków i negatywnych skutków dla społeczności oraz gospodarki.
Ponadto proponowane rozwiązania mają lepiej chronić podatników, którzy nie muszą interweniować, aby zachować stabilność finansową. Systemy gwarantowania depozytów miałyby być wykorzystywane dopiero po wyczerpaniu przez banki wewnętrznej zdolności do pokrywania strat i tylko w odniesieniu do banków, które zostały już wcześniej przeznaczone do przymusowej restrukturyzacji.
Bruksela zastrzega, że chce ochronić gospodarkę przed skutkami upadłości banków i „restrukturyzacja oraz uporządkowana likwidacja” banków ma być mniej uciążliwa dla klientów, którzy zachowaliby dostęp do swoich rachunków, na przykład poprzez przeniesienie do innego banku.
Nie zmienia się poziom gwarancji depozytów wynoszący 100 tys. euro na deponenta. Jednak obecne propozycje KE mają zapewnić dalszą harmonizację standardów ochrony deponentów w całej UE, rozszerzając ochronę deponentów na podmioty publiczne (tj. szpitale, szkoły, gminy), a także pieniądze klientów zdeponowane w niektórych rodzajach funduszy (tj. w fundusze inwestycyjne, instytucje płatnicze, instytucje pieniądza elektronicznego). Wniosek zawiera dodatkowe środki mające na celu harmonizację ochrony tymczasowych wysokich sald na rachunkach bankowych przekraczających 100 tys. euro związanych z określonymi zdarzeniami życiowymi (takimi jak spadki lub odszkodowania ubezpieczeniowe).
Nad propozycjami komisarzy teraz pochylą się europosłowie i Rada Europejska, czyli przedstawiciele rządów wszystkich krajów UE.
Źródło: ec.europa.eu, jdsupra.com, straitstimes.com
AS
„Masa krytyczna” i koniec „uniwersytetu prawdy”, czyli nauka w służbie przerabiania społeczeństw