27 listopada 2015

Bruksela w sprawie uchodźców prosi Waszyngton o pomoc: przyjmijcie więcej uchodźców

(Fot. Jacek Szydlowski / FORUM)

Bruksela w sprawie uchodźców prosi Waszyngton o pomoc: przyjmijcie więcej uchodźców

Komisja Europejska wysłała Waszyngtonowi „listę życzeń”,  określającą w jaki sposób USA mogłyby pomóc Europejczykom w przezwyciężeniu kryzysu imigracyjnego. Jedno z nich zakłada ścisłą współpracę z amerykańskimi siłami zbrojnymi w basenie Morza Śródziemnego.


Wesprzyj nas już teraz!

Wewnętrzny dokument przygotowany przez pracowników Komisji precyzuje obszary, w których Unia Europejska uważa, że USA mogłyby pomóc kontrolować przepływ uchodźców z Bliskiego Wschodu do Europy.

 

Amerykanie mogliby – wg KE – powstrzymać przemyt ludzi w rejonie Morza Śródziemnego i wywierać nacisk dyplomatyczny na kraje Zatoki Perskiej, by w większym stopniu zaangażowały się w przesiedlenie syryjskich uchodźców. Bruksela zasugerowała także, by USA przyjęły znacznie więcej uchodźców, ubiegających się o azyl, zwłaszcza z Iraku.

Wniosek został wysłany do Waszyngtonu już w zeszłym miesiącu, ale dopiero po atakach w Paryżu Amerykanie zadeklarowali chęć większej współpracy.

 

Przywódcy UE, w tym przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini przekonują, że kryzys uchodźców potrzebuje globalnego rozwiązania.

 

Przedstawiciele KE poinformowali, że UE i amerykańska VI Flota, rozmieszczona w basenie Morza Śródziemnego podejmą „skuteczne współdziałanie” w ramach nowo utworzonej misji EUNAVFOR Med, mającej powstrzymać przemytników. Współpraca ma się opierać m.in. na „wymianie istotnych informacji operacyjnych i taktycznych”.

 

W środę wiceprezydent USA Joe Biden brał udział w szczycie przywódców Europy Południowej w Zagrzebiu w związku z napięciami, jakie powstają pośród państw byłej Jugosławii, z powodu niekontrolowanego przepływu uchodźców.

 

Każdego dnia z Grecji i z Turcji próbuje przedostać się do krajów Europy Zachodniej ponad 5 tys. osób. Propozycje Komisji pod tytułem: „Potencjalne obszary amerykańskiego wsparcia politycznego i operacyjnego w kwestii międzynarodowej migracji i kryzysu uchodźców”,  są częścią trwających prac między organami administracji w Waszyngtonie i Brukseli. Nie stanowią na razie oficjalnego dokumentu.

 

Propozycje europejskie są podzielone głównie w dwóch obszarach: wsparcie polityczne i operacyjne, i są kierowane zarówno do amerykańskiego Departamentu Stanu, jak i Departamentu Obrony.

 

Bruksela chce, aby Amerykanie szkolili straż graniczną na obszarze Bałkanów Zachodnich, Libii, Turcji i Grecji. Wg KE, kontrola granicy grecko-tureckiej stała się jeszcze bardziej istotna po atakach w Paryżu. Grecki wicepremier, Nikos Toskas potwierdził w poniedziałek, że dwóch podejrzanych o udział w zamachach w stolicy Francji, dotarło w październiku do Europy przez Grecję.

 

Również wśród „głównych priorytetów” w dokumencie roboczym Komisji znalazła się „prośba,” by USA zapewniły sprzęt techniczny dla krajów tranzytowych, zwłaszcza w regionie Bałkanów Zachodnich, który „umożliwi lepsze zarządzanie granicami” i „sprawniejszą rejestrację imigrantów”.

 

Komisja, zgodnie z dokumentem roboczym, rozważa zwrócenie się do USA, aby zapewnić „dodatkowe wsparcie dla priorytetów ustalonych w planie działania UE-Turcja w sprawie migracji i kryzysu uchodźców, w tym pomoc humanitarną i wzmocnienie strategii zarządzania migracją.”

 

KE chce także, by Amerykanie przyjęli znacznie więcej uchodźców – niż pierwotnie zadeklarowali – z Syrii i Iraku. Bruksela „prosi” o dzielenie się „istotnymi informacjami wywiadowczymi na temat modelu biznesowego przemytników/sieci i sytuacji na wybrzeżu libijskim”.

 

Wzywa również USA do udzielenia bezpośredniego lub pośredniego wsparcia dla Libii, poprzez na przykład organizowanie szkoleń dla strażników wybrzeża, „zarządzanie granicami Libii.” Waszyngton miałby także zapewnić odpowiednie wsparcie Turcji w zakresie zwalczania przemytu imigrantów.

 

 

 

Źródło: politico.eu., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram