13 maja 2024

Brukselska gra na czas z rolnikami. UE częściowo ustępuje ws. Wspólnej Polityki Rolnej

(fot. PAP)

Kraje unijne w Radzie UE ostatecznie zatwierdziły w poniedziałek zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR), które mają znieść część wymogów związanych z dekarbonizacją rolnictwa. Zmiany obejmują m.in. zniesienie nakazu ugorowania, z kolei kwestie stosowania płodozmianu i ochrony gleby pozostaną w znacznej mierze w gestii państw członkowskich.

Zmiany w dwóch rozporządzeniach regulujących WPR zostały zaproponowane przez Komisję Europejską w połowie marca na fali protestów rolników w wielu krajach europejskich przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi.

Zmiany dotyczą w szczególności trzech z ośmiu warunków przyjętych przez UE w 2021 r. w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, które określają „normy dobrego rolnictwa zgodnego z ochroną środowiska” (GAEC). W myśl prawa zatwierdzonego w poniedziałek rolnicy zostaną zwolnieni z obowiązku przeznaczania minimalnej części swoich gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, takie jak grunty ugorowane (GAEC 8). Obowiązek zostanie zastąpiony „zachętami” – nieuprawianie części gruntów ornych nie będzie wiązało się z utratą przez rolników dopłat w ramach WPR, lecz będą oni mogli za to otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe.

Wesprzyj nas już teraz!

Realizacja dwóch pozostałych warunków – w sprawie stosowania płodozmianu (GAEC 7) oraz w sprawie ochrony gleby (GAEC 6) – będzie zależała w dużym stopniu od decyzji krajów członkowskich. Małe gospodarstwa o powierzchni poniżej 10 hektarów będą zwolnione z kontroli i kar za nieprzestrzeganie zasad WPR. Jeśli chodzi o większe gospodarstwa, KE zapowiedziała w lutym „bardziej uproszczone zasady kontroli”.

Zmiany wejdą w życie następnego dnia po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym UE, tj. do końca maja.

W propozycjach zabrakło chociażby zapowiadanego złagodzenia tych założeń (30 proc. w 2040 r.). Dokument nie wypowiada się również o planowanym nowym systemie ETS dla rolnictwa, czy zapisach o konieczności stosowania zróżnicowanych źródeł białka w paszach. Z kolei projekt przepisów dotyczących ambitnych planów redukcji CO2 do 2040 r. przygotuje kolejna Komisja, już w nowej obsadzie po wyborach europejskich, zaplanowanych na czerwiec.

Źródło: własne PCh24.pl / PAP

oprac. PR

ARDANOWSKI W MOCNEJ ROZMOWIE O TRAGEDII ZIELONEGO ŁADU!

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 652 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram