„Uroczystość Pięćdziesiątnicy przypomina nam, że wszystko, co istnieje, każda osoba, całe stworzenie, stanowi dar »Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi«. Bóg, nasz kochający Ojciec, stwarza i ciągle daje światu życiu poprzez Jego Słowo, Jezusa Chrystusa, w mocy Ducha Świętego. Wylanie Ducha Świętego na Kościół, świętowane w dniu Pięćdziesiątnicy, nie jest czymś oddzielnym od Stworzenia” – podkreślają katoliccy hierarchowie Anglii, Walii i Szkocji. Wskazują na szkody wyrządzane Ziemi i ludziom, konieczność „zrównoważonego” korzystania z zasobów naturalnych i powszechnego zaangażowania w ochronę środowiska.
Zesłanie Ducha Świętego wiąże się z samym Stworzeniem, objawienie się Boga poprzez Stworzenie jest powiązane z objawieniem „Jego miłości w Chrystusie i Jego pragnieniem życia w nas poprzez Ducha Świętego” – czytamy w liście. Chrześcijańska wolność powinna być wykorzystywana w sposób odpowiedzialny względem świata stworzonego i kolejnych pokoleń. „Jak jednakże korzystaliśmy z tej chwalebnej wolności? Jak ceniliśmy ten cenny dar? Czy naprawdę okazujemy miłość, troskę i szacunek wobec naszego wspólnego domu?”.
„Naglący charakter sytuacji i ogrom wyzwań, jakim musimy stawić czoła, skłoniły nas do wspólnego przemówienia w tę niedzielę Zesłania Ducha Świętego (…) na temat roli, jaką Kościół katolicki i nasza wiarą odegrać muszą we wspólnej trosce o Boży dar” – napisali hierarchowie, zwracając uwagę na „niezrównoważone” wykorzystanie surowców naturalnych. Biskupi wskazują na „istotną potrzebę i popyt na energię, z której korzystają nasi najbiedniejsi bracia i siostry; dostarczanie energii musi się jednak odbywać dzięki środkom drastycznie ograniczającym wydobywanie paliw kopalnych. W naszym myśleniu politycznym musi zaistnieć nowe, globalne rozumienie naszego świata, którego narody uznają wspólną odpowiedzialność za godność wszystkich ludzi i ich prawa do zrównoważonego życia w prawdziwej wolności. Papież Franciszek mówił o globalnej polityce wykraczającej poza nasze własne potrzeby w stronę potrzeb innych, zwłaszcza ubogich i marginalizowanych”.
Wesprzyj nas już teraz!
Hierarchowie wzywają do zaangażowanie, także w wymiarze indywidualnym i lokalnym, w zakresie funkcjonowania rodzin, parafii i katolickich szkół. Zachęcają do oszczędzania żywności, wody i energii. Istnieją działania, które „w pewnym stopniu wprowadzić może każdy, przy jak najmniejszych zmianach i niedogodnościach. Są one skutecznymi sposobami, dzięki którym każdy z nas może potwierdzić osobiste powołanie do tego, by być opiekunem stworzenia”. Dalej wierni usłyszą o wielkich możliwościach, jakie stwarzają szczyty G7 i COP26, gromadzące ludzi posiadających możliwość kształtowania przyszłości świata.
„We wszelkich ludzkich przedsięwzięciach potrzebna nam jest obecność Ducha Świętego, »Pana i Ożywiciela«, którego dary udzielane Kościołowi i światu celebrujemy w trakcie Pięćdziesiątnicy. Świętujmy z wytrwałą nadzieją na to, że możemy rozpocząć naprawę wyrządzonych szkód i zapewnić przyszłym pokoleniom zdrowy dom. Modlitwa wzmocni naszą nadzieję. Prośmy nieustannie Ducha Świętego o to, by nas prowadził, umacniał nasze postanowienia i »odnowił oblicze ziemi«” – czytamy.
Michael Haynes zauważa na łamach LifeSiteNews.com, że w tym liście duszpasterskim kwestie środowiskowe zajmują więcej miejsca od kwestii stricte religijnych. Przytacza w tym kontekście stanowisko diakona Nicka Donnelly’ego, katolickiego katechisty i pisarza. – Całkowicie odcinam się od listu pasterskiego konferencji episkopatu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. To nie ma nic wspólnego z głoszeniem Ewangelii i zbawieniem dusz – stwierdził diakon. To jednak nie koniec. Biskupi wezwali także wiernych do udziału w nowennie w intencji… środowiska. – Kiedy ostatni raz widzieliśmy konferencję episkopatu promującą nowennę w intencji nienarodzonych dzieci, zagrożonych śmiercią wskutek aborcji? Ja nie widziałem. Otrzymujemy natomiast coś takiego – komentował Donnelly.
Źródło: cbcew.org.uk / lifesitenews.com
mat