Na zlecenie rządu brytyjskiego przeprowadzono badanie, z którego wynika, że religia sprawia, iż ludzie tego samego wyznania okazują sobie więcej zaufania i są bardziej szczodrzy względem siebie, natomiast nie zmienia się ich stosunek do pozostałych osób.
Na zlecenie rządu brytyjskiego naukowcy z Nottingham University Business School przeprowadzili badanie dot. wpływu religii w życiu publicznym. Zespół ekspertów przygotował szereg zadań z udziałem fikcyjnych pieniędzy dla grupy Malezyjczyków różnych wyznań. W jednym zadaniu wolontariuszom dawano pewną wymyśloną sumę pieniędzy do dyspozycji. Powiedziono im, że mogą ją przekazać innym uczestnikom programu w celu uzyskania zwielokrotnionej wartości, albo pozostawić na obecnym poziomie itp.
Wesprzyj nas już teraz!
Wśród uczestników badania znaleźli się chrześcijanie, hindusi, muzułmanie, buddyści i osoby niereligijne.
Zespół badaczy behawioralnych zauważył, że istnieje niewielka różnica między poziomem współpracy i szlachetności wśród ludzi, którzy nie wiedzą nic na temat przekonań drugiej strony, ale zdają sobie sprawę z tego, że są oni wyznawcami różnych wyznań.
Kiedy jednak uczestnicy programu dowiadywali się, że określone osoby były tego samego wyznania, wówczas okazywali im więcej zaufania i byli bardziej szczodrzy.
Dr Robert Hoffmann, profesor ekonomii w Nottingham University Business School i współautor raportu stwierdził więc, że powszechne deklaracje o miłowaniu bliźniego nie mają wpływu na ogólne zachowanie osób różnych wyznań. Zmienia się jedynie ich stosunek do konkretnych osób.
Naukowiec powiedział: – Nie odkryliśmy żadnego dowodu na to, aby ludzie, którzy są religijni świadomie współdziałali lub nie z przedstawicielami innej wiary. Wyjaśnił, że stosunek ten zmieniał się w odniesieniu jedynie od osób tego samego wyznania. -To prowadzi nas do niepokojącego wniosku, że religia nie ma wpływu na zachowanie ludzi w ogólnym zakresie, a jedynie w odniesieniu do konkretnych osób – dodał.
Źródło: The Daily Telegraph, AS.