25 czerwca 2014

Brytyjski „Telegraph” opublikował poufny dokument strategiczny UE, którego założenia mają być omawiane podczas czwartkowego szczytu europejskich przywódców w Brukseli.


Program strategiczny UE do 2020 r. przewiduje, że w najbliższych latach UE będzie musiała zmierzyć się z wysokim bezrobociem, w szczególności wśród młodzieży, szybkim starzeniem się ludności i problemami związanymi  z długoterminowym finansowaniem emerytur oraz systemu opieki zdrowotnej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Unijni eksperci przewidują, że wskutek zmian demograficznych Europie coraz trudniej będzie konkurować  na globalnym rynku ze względu na odpływ utalentowanych jednostek. Będą się także pogłębiać nierówności między obywatelami.

 

Jako zagrożenia wymienia się: zmiany klimatyczne, wzrost cen energii, zależność energetyczną od innych podmiotów i rywalizację o ograniczone zasoby naturalne.

 

Urzędnicy unijni spodziewają się napływu nielegalnych imigrantów oraz wzrostu przestępczości zorganizowanej, uderzającej w „rządy prawa”. Obawiają się także radykalizacji społeczeństwa i terroryzmu.

Analitycy europejscy postulują, by uwolnić potencjał tkwiący w wykształconym społeczeństwie europejskim, aby „Europejczycy stali się silniejsi i pewniejsi siebie”.

 

Unijni eksperci uważają, że Unia musi w jeszcze większym stopniu wpływać na te sfery, które „mają rzeczywisty wpływ na codzienne życie ludzi i przedsiębiorstw”. Dlatego postuluje się wzmocnienie struktur unijnych. Eksperci przekonują, że należy pogłębić unię gospodarczą i walutową.

 

W trybie pilnym państwa członkowskie winny podjąć działania zmierzające do poprawy sytuacji na rynku pracy, wzrostu gospodarczego i konkurencyjności. Urzędnicy wzywają do dalszej konsolidacji systemu fiskalnego, zmian strukturalnych i dalszej rozbudowy infrastruktury transportowej, energetycznej i telekomunikacyjnej, mającej strategiczne znaczenie dla rozwoju wszystkich państw UE.

 

W najbliższych latach państwa powinny zwiększyć nakłady na cyfryzację, ograniczyć niepotrzebne obciążenia administracyjne dla małych i średnich przedsiębiorców.

 

Postuluje się także, by odbudować zaufanie społeczne do UE poprzez odpowiednie przekształcenie programów pomocy socjalnej. Jednocześnie uznano, że „Unia powinna zachować wiodącą rolę w walce ze zmianami klimatu w kontekście zbliżających się spotkań międzynarodowych, takich jak np. COP 2015 w Paryżu, m.in. przez dążenie do redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.”.

 

W związku z zagrożeniami energetycznymi, eksperci unijni postulują, by stworzyć bardziej zintegrowany rynek energii, zmniejszyć uzależnienie  energetyczne – zwłaszcza od rosyjskiego gazu – i poszukać bezpiecznych dostawców energii.

 

W trybie pilnym wzywa się państwa do przyspieszenia dywersyfikacji dostaw energii. Postuluje się rozwój infrastruktury energetycznej, umożliwiającej pozyskiwanie energii z własnych źródeł i ograniczenie zapotrzebowania na surowce poprzez zwiększenie efektywności energetycznej.

 

Państwa unijne winny także zwiększyć nacisk na wzmocnienie granic zewnętrznych i reformę prawa azylowego. Ściślej mają współpracować ze sobą jednostki policji oraz wymiaru sprawiedliwości m.in. w celu zwalczania przestępczości zorganizowanej, handlu ludźmi, korupcji, terroryzmu, i … radykalnych postaw.

Eksperci chcą głębszej integracji w zakresie obrony i wspólnej polityki zagranicznej. Ta ostatnia winna koncentrować się na promowaniu stabilności i dobrobytu krajów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie UE w Europie, a także w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

 

 

Źródło: telegraph.uk. com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram