Ks. Terry Martin z diecezji West Sussex w Anglii, pojawił się w reklamie potępiającej walki byków, opublikowanej na łamach The Tablet. To kolejna próba dotarcia do papieża Franciszka z apelem o potępienie tego sportu.
Współpracując z organizacją People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), Martin pojawił się w reklamie z 18 lipca w czerwonych szatach, pozując obok byka z podpisem: „Torturowanie zwierząt to grzech”.
Ks. Martin jest wieloletnim zwolennikiem tzw. praw zwierząt. W zeszłym roku wysłał wspólny list z księżmi z Kanady i Francji do papieża Franciszka, wzywając go do potępienia „tortur i brutalnego uboju niewinnych byków”. Najnowsza reklama stanowi część kampanii PETA, która również wzywa Ojca Świętego do zerwania powiązań Kościoła z tym sportem.
Wesprzyj nas już teraz!
Kapłan wielokrotnie krytykował również łączenie elementów corridy z tradycją katolicką. Celebracje wspomnienia św. Firmina czy św. Izydora w Hiszpanii, jak również Feria de Pâques we Francji, często obejmowały walki byków, a wewnątrz aren budowano nawet kapliczki poświęcone świętym.
Torreadorzy mają nawet swojego patrona – Piotra de Regalado – franciszkańskiego zakonnika, który miał powstrzymać szarżę byka. Na cześć świętego, miasto Valladolid w Hiszpanii organizuje liczne walki byków oraz jarmarki.
Choć angielski kapłan w swoim proteście zwraca uwagę na nauki Magisterium, mówiące m.in. o konieczności ograniczania zwierzętom niepotrzebnego cierpienia (KKK 2418), w imię walki o ich dobrostan związał się z organizacją mającą niewiele wspólnego z chrześcijaństwem. PETA bowiem słynie z kontrwersyjnych czy wręcz bluźnierczych akcji, powodujących publiczne zgorszenie.
Przykładowo, w 2010 r. w Bejrucie aktywiści przebrani za prezerwatywy tłumaczyli dzieciom problem kontroli populacji zwierząt. Częstym motywem kampanii PETY jest nagość połączona z korzystaniem z czerwonej farby imitującej krew. W ten sposób wielokrotnie protestowano m.in. przeciwko walkom byków w różnych regionach Hiszpanii. W kampanii organizacji wystąpiła również polska modelka Joanna Krupa, która pozowała nago zasłonięta wielkim krucyfiksem. Akcja miała na celu promocję „adopcji” zwierząt zamiast ich kupna.
Źródło: cratholicnewsagency.com / onet.pl
PR
Mleko to symbol… białej supremacji. Tak uważa lewicowa organizacja walcząca o prawa zwierząt