Wybitny polski poeta o antykomunistycznych przekonaniach został uczczony przez naszych bratanków. Monument ze Zbigniewem Herbertem, autorem wiersza pt. „Węgrom”, został odsłonięty w piątek rano. Znajduje się na głównym placu w XV dzielnicy Budapesztu (północna część Pesztu na lewym brzegu Dunaju).
Odsłonięcie pomnika jest elementem obchodów 60. rocznicy Powstania Węgierskiego. W roku 1956 Węgrzy sprzeciwili się stalinowskim rządom. Ich niepodległościowe ambicje zostały krwawo stłumione przez sowieckie wojska.
Wesprzyj nas już teraz!
Z cierpiącym narodem solidaryzowali się Polacy. Jesienią roku 1956 również nad Wisłą trwały przemiany polityczne zapowiadające krótkotrwałą – jak się okazało – odwilż i złagodzenie kursu władz komunistycznych. Polacy manifestowali poparcie dla przemian w Budapeszcie i masowo oddawali krew dla bratniego narodu. Pomoc humanitarna udzielona Węgrom oddolnie przez Polaków była wyższej wartości niż wsparcie rządu USA.
Podczas uroczystości rozpoczynających rocznicę wydarzeń sprzed 60 lat odczytano wiersz Zbigniewa Herberta. Udział w obchodach wzięły władze Budapesztu, ambasador USA oraz Niemiec, a także chargé d’affaires polskiej ambasady Michał Andrukonis.
Uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Węgier Viktora Orbana odbędą się w niedzielę pod pomnikiem Józefa Bema o godzinie 12 i o godzinie 15 przed parlamentem.
Źródło: niezalezna.pl
MWł
Zbigniew Herbert, „Węgrom” (1956):
Stoimy na granicy
wyciągamy ręce
i wielki sznur z powietrza
wiążemy bracia dla was
z krzyku załamanego
z zaciśniętych pięści
odlewa się dzwon i serce
milczące na trwogę
proszą ranne kamienie
prosi woda zabita
stoimy na granicy
stoimy na granicy
stoimy na granicy
nazywanej rozsądkiem
i w pożar się patrzymy
i śmierć podziwiamy