10 czerwca 2022

Budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej idzie pełną parą. MSWiA zapowiada „powrót do normalności”

(fot. Twitter / Terytorialsi)

„MSWiA nie przedłuży przepisów ograniczających wstęp do strefy przy granicy polsko-białoruskiej. Tymczasem większość badanych przez IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej opowiada się za utrzymaniem ograniczeń”, informuje w piątek ta gazeta.

Od 1 lipca zostaną wprowadzone zmiany w zasadach przebywania w strefie nadgranicznej przyległej do granicy z Białorusią – podaje resort spraw wewnętrznych. Przestanie obowiązywać rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na terenie województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział jednocześnie, że wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej. Jest to związane z instalacją elektronicznych elementów budowanej zapory.

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią obowiązuje od 1 grudnia 2021 r. Obejmuje osoby, które nie są mieszkańcami rejonów przygranicznych i nie prowadziły tam działalności gospodarczej. Za złamanie zakazu grozi mandat.

Wesprzyj nas już teraz!

„Z badań przeprowadzonych przez IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej wynika, że większość ankietowanych jest przeciwna luzowaniu obostrzeń na granicy z Białorusią. Za ich zniesieniem jest 39,4 proc. badanych, a zdaniem 51,6 proc. ograniczony dostęp do miejscowości nadgranicznych powinien zostać przedłużony (pozostali nie wiedzieli o zakazie lub nie wiedzieli, jak odpowiedzieć)”, podaje „Rzeczpospolita”.

Dziennik informuje, że badanie zostało przeprowadzone przez IBRiS w dniach 3-4 czerwca na liczącej 1000 osób grupie respondentów.

„Rz” podaje, że powodem luzowania obostrzeń na granicy jest finisz budowy bariery. Jak poinformowała gazetę rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska, zapora ma już długość ok. 130 km. Ma być gotowa do końca czerwca na długości 186 km granicy z Białorusią. – Na pozostałych odcinkach prace przy budowie bariery są bardzo zaawansowane. Droga techniczna jest ukończona prawie w 100 procentach. Rozpoczęły się odbiory pierwszych odcinków – powiedziała „Rzeczpospolitej” Michalska.

Gazeta wskazuje, że na granicy polsko-białoruskiej ciągle dochodzi do incydentów prowokowanych przez białoruskie służby, a imigranci są wypychani przez granicę. „Straż Graniczna w tym roku odnotowała 5535 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, w czerwcu – 152. Z tego powodu do wsparcia dla pograniczników zostały skierowane wojsko oraz policja. W kulminacyjnym momencie, w listopadzie 2021 r., gdy w Kuźnicy doszło do zamieszek, na granicy stacjonowało ok. 15 tys. żołnierzy. Teraz – jak ustaliła Rzeczpospolita w resorcie obrony – znajduje się tam 7,3 tys. wojskowych, w tym wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii”, czytamy w dzienniku.

„Rz” podkreśla, że z przeprowadzonego przez IBRiS badania, które zleciło Centrum Komunikacji Strategicznej Akademii Sztuki Wojennej, wynikało, że 90 proc. mieszkańców tzw. strefy uważało, że obecność wojska na granicy jest potrzebna. (PAP)

 

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 136 504 zł cel: 300 000 zł
46%
wybierz kwotę:
Wspieram