Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie nie dopełniło formalności podczas jednej z procedur dotyczących budowy centrum dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie. Wyrok wywołał aplauz przeciwników inwestycji.
Czwartkowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie oznacza, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w Olsztynie po raz drugi będzie musiało zająć się sprawą. Dotyczy ona tego, że nie sporządzono opinii oddziaływania na środowisko inwestycji, którą w bliskiej okolicy Sanktuarium Gietrzwałdzkiego zamierza wybudować Lidl.
Decyzję do SKO zaskarżył właściciel działki, która sąsiaduje z terenem, na którym chce inwestować Lidl. Skarżący podnosił wiele argumentów merytorycznych m.in. taki, że tak duża inwestycja z pewnością będzie oddziaływała na środowisko. Wskazywał, że Lidl m.in. zamierza postawić na swojej działce dwa ogromne zbiorniki na olej opałowy. Podnosił też, że na tym terenie będą magazynowane śmieci, w tym odpady niebezpieczne, np. baterie.
Wesprzyj nas już teraz!
Właściciel sąsiedniej działki chciał też, by sąd zbadał, czy podczas budowy centrum nie dojdzie do niwelacji terenu – pełnomocnik skarżącego mecenas Radosław Dermont mówił na rozprawie w WSA, że w grę wchodzi przemieszczanie 180 tys. ton ziemi. Jest to o tyle istotne, że w okolicy znajduje się obszar chronionego krajobrazu Dolina Pasłęki.
Wydający w tej sprawie decyzje wójt Gietrzwałdu nie zobowiązał Lidla do sporządzenia w sprawie dokumentacji związanej z oddziaływaniem inwestycji na środowisko. Właściciel działki sąsiadującej z Lidlem zaskarżył sprawę do SKO, a to podtrzymało decyzję wójta Gietrzwałdu. Teraz uchylona została decyzja SKO, co oznacza, że ten organ na nowo będzie musiał zająć się sprawą. Sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku przyznał, że do decyzji SKO należy teraz, czy na nowo rozpozna kwestie merytoryczne podnoszone przez skarżącego.
Formalne przeszkody na tym etapie nie blokują Lidlowi inwestycji. Nie jest jednak znany termin rozpoczęcia budowy w pobliżu Sanktuarium.
W Gietrzwałdzie w XIX w. doszło do jedynych w Polsce uznanych przez Kościół objawień Matki Bożej, która mówiła do wizjonerek po polsku w czasie, gdy trwała germanizacja. Budowa wielkiego centrum logistycznego w odległości do1 km od sanktuarium, w oczywisty sposób narusza godność tego miejsca. Przeciwnicy inwestycji pikietowali w czwartek przed siedzibą sądu – dla wielu osób, które przyjechały z całej Polski, zabrakło miejsca na sali rozpraw.
„Jeśliby polski przedsiębiorca przyszedł do niemieckiej władzy i powiedział, że chce zniwelować 41 ha to by do niego wysłali służby. A u nas? Tu nie ma państwowości i godności. Dajemy sobie narzucić co chce obcy. Jak damy 41 ha, to przyjdą i po 400 i więcej” – mówił mecenas Maciej Dermont, reprezentujący mieszkańców.
PAP / oprac. PR