13 marca 2024

Budynki mają być zeroemisyjne. Europosłowie za drenującym nasze portfele elementem „zielonego ładu”

(pixabay.com)

„Posłowie przyjęli plany, uzgodnione już z Radą, dzięki którym zmniejszy się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie” – ogłosił portal europarl.europa.eu. W praktyce chodzi o kosztowne inwestycje nakazywane w imię ideologicznej walki ze zmianami klimatu. Polacy będą musieli wydać na ten cel w najbliższych latach nawet 1,5 biliona zł.

Zmiana dyrektywy ma sprawić, że do 2050 roku sektor ten ma stać się „neutralny dla klimatu”. Ma ona również doprowadzić do renowacji większej liczby budynków o najgorszych parametrach.

I tak nowe budynki wykorzystywane przez władze publiczne lub będące ich własnością powinny osiągnąć zeroemisyjność od 2028 roku. To jednak najmniejszy problem, bo wszystkie nowe budynki mieszkalne od 2030 roku będą musiały być budynkami o zerowych emisjach

Wesprzyj nas już teraz!

W przypadku istniejących budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą musiały wprowadzić rozwiązania, które mają doprowadzić do zmniejszenia średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16 proc. do 2030 roku i co najmniej 20–22 proc. do 2035 roku. Państwa członkowskie będą musiały do 2030 roku wyremontować 16 proc. budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 roku 26 proc. takich budynków.

Warto tu zaznaczyć, że 55 proc. wspomnianych wyżej oszczędności ma zostać osiągnięte dzięki renowacjom budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej. I te inwestycje będą wiązały się z największymi wydatkami – z pewnością nie do uniesienia przez wszystkich właścicieli budynków.

Ponadto jeśli będzie to wykonalne z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia, to do 2030 roku państwa członkowskie będą musiały stopniowo montować instalacje słoneczne na budynkach publicznych i niemieszkalnych – zależnie od ich wielkości – oraz na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych. Zaś od tej daty instalacje te będą obowiązkowe (dotyczy wszystkich nowych budynków mieszkalnych oraz zadaszonych parkingów przylegających do budynków – pozostał tu warunek możliwości wykonalności).

Państwa członkowskie muszą przyjąć środki, które przyczynią się do dekarbonizacji systemów grzewczych i wycofywania paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu. Do 2040 roku należy całkowicie wycofać kotły na paliwa kopalne. Od 2025 roku nie będzie można dotować niezależnych kotłów na paliwa kopalne.

Warto zauważyć, że w Polsce są one ważnym elementem programu „Czyste Powietrze” (polegającego m.in. na likwidacji „kopciuchów”). W Polsce wnioski o wymianę węglowych kotłów na gazowe złożyło dotąd 700 tys. gospodarstw. Decyzją PE niebawem program wymiany uznawany za proekologiczny, taki już nie będzie. Nadal będzie można stosować zachęty finansowe jedynie w odniesieniu do hybrydowych systemów grzewczych, na przykład łączących kocioł z instalacją cieplną, wykorzystującą energię słoneczną lub pompą ciepła.

Nowych przepisów będzie można nie stosować do budynków rolniczych i zabytkowych. Kraje Unii mogą również zdecydować, że nie będą stosować tych przepisów do budynków chronionych ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

Dyrektywę przyjęto stosunkiem głosów 370 do 199, przy 46 głosach wstrzymujących się. Musi ją zatwierdzić Rada, a następnie stanie się ona obowiązującym prawem. „Fatalna regulacja budynkowa przeszła” – tak sprawę skomentował na X europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

„Parlament Europejski przegłosował przed chwilą kolejny dokument Zielonego Ładu – dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków. Co to oznacza dla Europejczyków? – Ubóstwo mieszkaniowe i energetyczne” – dodała europoseł Anna Zalewska publikując na X szczegółowe informacje dotyczące przyjętych założeń.

 

Źródło: europarl.europa.eu, PAP, X.com

Oprac. MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 155 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram