W niedzielę ulicami Bydgoszczy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Kolorowy, radosny pochód przeszedł spod Bazyliki św. Wincentego a Paulo na Wyspę Młyńską. Tak jak w blisko 50 innych polskich miastach Polacy maszerowali pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys”.
Organizatorzy szacują, że w Marszu wzięło udział około 4 tys. ludzi. Nieśli oni transparenty promujące wartości rodzinne i poszanowanie dla życia: „Rodzina, praca i świętowanie”, „Moja rodzina przy życiu mnie trzyma” czy „Kochaj mnie mamo”. Marszowi towarzyszyła muzyka i wspólne śpiewanie.
Wesprzyj nas już teraz!
Ideą Marszu było manifestowanie przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci. Kochająca rodzina to bowiem źródło życia i miejsce harmonijnego wzrastania młodego człowieka – dobry fundament, który otrzymuje on na całe życie. Szczęśliwa rodzina zapewnia poczucie bezpieczeństwa, wsparcie w trudnościach i godną starość.
– Chcemy pokazywać życie w pozytywnym wymiarze. Dziś żyjemy w natłoku obowiązków i czasem to, co najważniejsze niepostrzeżenie schodzi na dalszy plan. Stąd mówienie o życiu i rodzinie oraz okazja do wspólnego świętowania. My pokazujemy, że rodzina, która będzie mądrze podchodziła do życia, jego planowania, będzie szczęśliwa. Pełna rodzina na pewno może być receptą na kryzys. Pomaga przejść przez najtrudniejsze chwile – mówi Tomasz Skonieczny, organizator Marszu.
Po Marszu na Wyspie Młyńskiej odbył się Piknik Rodzinny. Wystąpiły zespoły muzyczne, taneczne i kabaret. Gościem specjalnym była Viola Brzezińska – laureatka Debiutów na opolskim festiwalu. Organizatorzy przygotowali także gry, konkursy i mini wesołe miasteczko dla dzieci. Wielkim uznaniem cieszył się występ Teatru Pantomimy Dar, który pokazał przedstawienie ukazujące walkę anioła z diabłem. Aktorzy używali ognia, a walkę wygrało dobro w osobie anioła.
Marsz dla Życia i Rodziny miał charakter społeczny i był otwarty dla wszystkich popierających jego ideę. Organizatorami były wspólnoty i stowarzyszenia z naszego miasta. Reprezentantem prawnym była Fundacja Światło-Życie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ks. bp. Jan Tyrawa.