1 września 2015

Byłeś przymusowo wcielony do LWP? Od dziś możesz dostać odszkodowanie

(Andrzej Marczak / FORUM )

Obowiązujące od 1 września przepisy poszerzyły krąg osób, które mogą domagać się odszkodowań za represje jakich doznały za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Tak więc do internowanych dołączyły osoby pełniące za karę służbę wojskową w okresie od 1 listopada 1982 roku do 28 lutego 1983 roku.


Nowela ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego poszerzyła grono uprawnionych, bo na początku lat 80-tych dość szeroko stosowaną praktyką było, by osoby zaangażowane w działalność opozycyjną wcielać do służby w wojsku ludowym. Faktycznie ich służba niewiele miała wspólnego z wojskiem czy nawet szkoleniem zasadniczym. Aktywiści trafiali bowiem zwykle do specjalnie dla nich dedykowanych oddziałów, w których służba polegała na stosowaniu wobec nich represji.

Wesprzyj nas już teraz!

Specjalne obozy funkcjonowały w Chełmnie, Czerwonym Borze, Trzebiatowie, Unieściu, Budowie, Dęblinie i Czarnym. Przeszło przez nie ok. 1600 opozycjonistów. Powołania na ćwiczenia miały miejsce jesienią 1982 roku, tuż po zdelegalizowaniu NSZZ „Solidarność”, a przed planowanym przez związek na 10 października ogólnopolskim protestem. Przymusowe ćwiczenia były skutecznym środkiem izolującym i ograniczającym aktywność działaczy związku.

Dokonane w ustawie poszerzenie kręgu uprawnionych do odszkodowań było inicjatywą Stowarzyszenia Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”, które złożyło w tej sprawie petycję do Senatorów, a Ci przychylił się do wniosku i przedłożyli stosowny projekt noweli do niższej izby parlamentu – do Sejmu. Pierwotna ustawa obejmowała osoby represjonowane przez system komunistyczny po II wojnie światowej. W 2007 roku krąg uprawnionych został poszerzony o internowanych w stanie wojennym. Obecnie katalog ten poszerzyli represjonowani przymusowi wojskowi.

Poszkodowanym przysługuje od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Uprawnienia są przechodnie i mogą występować o nie również małżonkowie poszkodowanych oraz ich dzieci i rodzice.

 

molik

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram