Byli audytorzy watykańskich finansów przekonują, że mają dowody na szeroko rozpowszechnioną korupcję – i zamierzają złożyć w tej sprawie pozew. Korupcja ma dotyczyć między innymi kardynałów i Żandarmerii Watykańskiej.
Audytorzy wskazują, że zostali mianowani przez papieża Franciszka celem oczyszczenia finansów Watykanu. Wyrzucono ich jednak, gdy odkryli korupcję. Kardynał Angelo Becciu miał ich zdaniem fałszywie oskarżyć ich o szpiegowanie.
Libero Milone, który pełnił jako pierwszy urząd watykańskiego audytora generalnego, 4 listopada złożył pozew przeciwko Sekretariatowi Stanu Watykanu. Stwierdził w nim, że został bezpodstawnie zwolniony i że niesprawiedliwie grożono mu sądem, a to ze względu na odkrycia, jakie poczynił podczas wykonywania obowiązków. Milone został zwolniony w 2017 roku – trzy lata przed wygaśnięciem kontraktu. Oskarżono go o szpiegostwo i niewłaściwie zarządzanie pieniędzmi.
Wesprzyj nas już teraz!
Milone wraz z drugim audytorem, Feruccio Panicco, pozwali Watykan na 9 mln euro, żądając odszkodowania za utracone zarobki, szkody na zdrowiu i wpływ na reputację.
Według byłych audytorów mają oni dowody na korupcję wśród kardynałów z Kurii Rzymskiej oraz byłego przełożonego Żandarmerii Watykańskiej.
Libero Milone, zanim otrzymał posadę w Watykanie, przez 32 lata pracował dla Deloitte, międzynarodowej sieci spółek handlowych świadczących usługi doradcze i audytorskie. Przeprowadzał w swojej karierze także audyty niekomercyjne, w tym dla ONZ.
Do rezygnacji z pracy w Watykanie zmusił Milonego kard. Angelo Becciu, oskarżając go o szpiegowanie jego samego i innych ważnych urzędników kurialnych.
Milone tłumaczy, że wnosi sprawę do sądu po kilku latach prób przekonania Watykanu, by naprawił jego naruszoną reputację. Sam kard. Angelo Becciu został wyrzucony z Sekretariatu Stanu przez papieża we wrześniu 2020 roku. Co więcej, papież zmusił go też do rezygnacji z jego przywilejów jako kardynała.
Pierwotnie audyt watykańskich finansów miał przeprowadzić kard. George Pell. Australijczyk wynajął do tego celu firmę PricewaterhouseCoopers. Audyt został jednak zablokowany przez kardynała Becciu – choć formalnie nie miał on do tego kompetencji. Na skutek tych wydarzeń Becciu poprosił Milone o przeprowadzenie audytu. Miał ostrzec Becciu, że zrobi to samo, co planowało zrobić PricewatersCoopers.
Na konferencji prasowej 8 listopada Milone powiedział, że odkrył malwersację setek tysięcy euro przez kardynałów i prałatów, fikcyjne projekty budowy, wykorzystywanie instytucji kościelnych do prania pieniędzy na rzecz włoskich partii politycznych.
Źródło: pillarcatholic.org
Pach