Helmut Kohl zdecydowanie skrytykował politykę imigracyjną w wykonaniu obecnej kanclerz Angeli Merkel. Na łamach magazynu „Tagesspiegel” zakwestionował decyzje niemieckiego rządu o otwarciu granic dla migrantów z Syrii koczujących na dworcu w Budapeszcie. W poniedziałek Kohl spotka się z Victorem Orbanem.
Zdaniem byłego kanclerza, Unia Europejska nie może stać się nową ojczyzną dla ogromnej ilości migrantów z krajów Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu. „Samotne decyzje, nawet jeśli wydają się pojedynczym osobom uzasadnione, powinny należeć, tak jak i działania narodowe na własną rękę, do przeszłości” – tłumaczy Kohl i zwraca uwagę, że Angela Merkel w ważnych kwestiach związanych z kryzysem migracyjnym, nie konsultowała się z innymi europejskimi politykami, za wyjątkiem Austrii.
Wesprzyj nas już teraz!
„Klucz do rozwiązania problemu migracyjnego znajduje się w regionach, z których pochodzą uchodźcy, a nie w Europie. Europa nie może stać się nową ojczyzną dla milionów biednych ludzi z całego świata” – napisał Kohl w przedmowie do węgierskiego wydania swej najnowszej książki.
Były kanclerz z ramienia Unii Chrześcijańsko – Demokratycznej tłumaczy również, że kryzys migracyjny jest swego rodzaju „testem wytrzymałości” dla całej Unii Europejskiej. Jego zdaniem ważne jest zwracanie uwagi na kwestie humanitarne, ale światowi przywódcy powinni także pamiętać o kwestii podstawowej takiej jak bezpieczeństwo. Kohl zwrócił także uwagę, że migranci pochodzą z różnych kręgów kulturowych, a duża część z nich nie ma nic wspólnego z kulturą chrześcijańską, co tym bardziej może wpływać na bezpieczeństwo państw europejskich.
Pomimo swego ostrożnego, a wręcz krytycznego podejścia do kwestii polityki migracyjnej, Kohl zauważa również, że państwa europejskie powinny stronić od idei państwa narodowego, ponieważ ten system zagraża pokojowi i wolności.
Helmut Kohl był kanclerzem w latach 1982 – 1998. Posiada tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz jest honorowym obywatelem Gdańska.
Źródło: kresy.pl, forsal.pl,
POz