Przez wiele lat Australia, kraj imigrantów, konsekwentnie prowadziła politykę zawracania łodzi z przybyszami z Azji Południowo-wschodniej, którzy usiłowali przedostać się na kontynent w nadziei na znalezienie dobrze płatnej pracy i dostatniego życia. Były premier Australii Tony Abbot, członek Partii Liberalnej przekonuje, że Europejczycy powinni wziąć przykład z nich, by nie popełnić „katastrofalnego błędu”.
Abbot podczas przemówienia wygłoszonego w Londynie w Gildhall na temat spuścizny po Margaret Thatcher, wyjaśnił co powinni zrobić Europejczycy, by zahamować niekontrolowany napływ przybyszy z Afryki i Bliskiego Wschodu.
Wesprzyj nas już teraz!
Przypomniał, co zrobił jego poprzednik John Howard. W 2001 r. zawrócił norweski frachtowiec, który wpłynął na wody australijskie z wieloma Afgańczykami na pokładzie. Ówczesny premier argumentował, że uchodźcy już nie są uchodźcami, lecz imigrantami ekonomicznymi, ponieważ mogli pozostać w pierwszym bezpiecznym kraju, którego granicę przekroczyli, ale tego nie zrobili.
Norweski statek – zanim dotarł do Australii – zawitał do portów kilku krajów, które nie były w stanie wojny i gdzie Afgańczycy nie byli narażeni na prześladowania.
– Europa zmierza do katastrofalnych błędów, które mogą zmienić ją na zawsze – ostrzegał. Abbot polecił politykom z UE, by przyjęli wzór australijski i zawracali łodzie z imigrantami, ubiegającymi się o azyl, a także, by uszczelnili granice. Zasugerował, by przedsięwziąć zdecydowaną akcję w celu zniszczenia Państwa Islamskiego „u źródła”.
Polityk, który z wielkim uznaniem wypowiadał się o zmarłej przed dwoma laty Margaret Thatcher, byłej premier Wielkiej Brytanii mówił, że gdyby dziś rządziła „Żelazna Dama”, z pewnością obroniłaby zachodnią cywilizację przed wojującym islamem.
Skrytykował nieopatrzne zachęcanie imigrantów do przyjazdu do Europy. – Kto by nie skorzystał z przyjazdu do państwa zachodniego, gdy się go zachęca? Imigrantów nie można za to winić – stwierdził. Dodał, że „żaden kraj, czy kontynent nie może otworzyć swoich granic dla wszystkich chętnych, jednocześnie nie osłabiając się.” – To jest ryzyko, które Europa Zachodnia podjęła, kierując się błędnie rozumianym altruizmem – przekonywał. – Doświadczenie australijskie dowodzi, że jedynym sposobem, aby zniechęcić ludzi, chcących przyjechać z daleka, jest ich niewpuszczanie do kraju – mówił.
Źródło: theasutralian.com.au, spectato.co.uk, AS.