15 maja 2016

Cała Polska maszeruje dla życia i rodziny! Relacje z Warszawy, Łodzi i Torunia

(FOT. MARIAN ZUBRZYCKI / FORUM)

W niedzielę 15 maja ulicami szeregu polskich miast przeszły wielotysięczne, radosne i kolorowe Marsze dla Życia i Rodziny. Ich uczestnicy idący pod hasłem „Każde życie jest bezcenne!”, przypominali o wartości każdego ludzkiego życia od chwili poczęcia, a także o rodzinie jako dobru, o które należy dbać w sposób szczególny. W tym roku w inicjatywę zaangażowało się już ponad 140 miast.

Warszawa

Wesprzyj nas już teraz!


Centralny warszawski Marsz rozpoczął się o godzinie 12:45 pod Pomnikiem Kopernika. Paweł Kwaśniak – Prezes Centrum Życia i Rodziny witając uczestników przypomniał m.in. o przypadającej w tym roku 60. rocznicy wprowadzenia w Polsce tzw. prawa do aborcji, w wyniku którego miliony nienarodzonych straciły życie. W imieniu zebranych zaapelował do rządzących o wprowadzenie w Polsce całkowitej, prawnej ochrony życia poczętego. Zaznaczył, że doskonałą okazję do takiej zmiany stanowi 1050-lecie Chrztu Polski oraz sześćdziesięciolecie Ślubów Jasnogórskich. Prezes Fundacji wskazał na zbieżność terminu Marszów dla Życia i Rodziny z akcją zbierania podpisów pod Obywatelskim Projektem Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”, mającym na celu zrównanie ochrony życia dziecka przed i po urodzeniu. W związku z tym zachęcał uczestników Marszu do składania podpisów pod projektem oraz czynnego włączania się w kampanię podpisową.

– Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwu i rządzącym, że życie ludzkie ma wartość bezwzględną, dlatego powinno być prawnie chronione od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W czasie marszów będą także zbierane podpisy pod projektem inicjatywy ustawodawczej „Stop aborcji”, mającej wprowadzić pełną ochronę życia dzieci poczętych – powiedział Paweł Kwaśniak. Inicjatorzy planują prowadzić zbiórkę podpisów do końca czerwca.

Założenia projektu Inicjatywy obywatelskiej „Stop aborcji” przedstawił jego twórca – mecenas Jerzy Kwaśniewski, Prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Przypomniał, że Art. 18 polskiej Konstytucji mówi o tym, że Rzeczpospolitą definiują rodzina, małżeństwo i rodzicielstwo. Przypomniał też, że prawo do życia wraz z godnością człowieka jest prawem przyrodzonym, niezbywalnym i nienaruszalnym. Prezes Ordo Iuris wskazał, że Marsze stanowią wyjątkową okazję do tego, żeby pokazać, jak te wartości są ważne, szczególnie dzisiaj, kiedy zaistniała bardzo duża szansa zagwarantowania prawa do życia również ludziom najmniejszym i bezbronnym, od chwili poczęcia.

Łódź


Marsz rozpoczął się Mszą świętą w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego, następnie ruszyła procesja Eucharystyczna wokół Placu Wolności. Uformowany przemarsz z orkiestrą, kolorowymi balonami i transparentami podkreślającymi wartość każdego życia, wyruszył ulicą ul. Piotrkowską, Zachodnią, 1-Maja, aż do Parku na Zdrowiu, gdzie można było dalej wspólnie, rodzinnie świętować podczas pikniku zorganizowanego w ramach XXIII Łódzkich Dni Rodziny.

Łódzki marsz co roku łączony jest z celem charytatywnym. Jego organizatorzy chcą w ten sposób pomóc tym, których życie jest zagrożone, albo tym, którzy potrzebują odkryć na nowo wartość swojego życia i swoich bliskich. Stąd zbiórki na rzecz samotnych matek, czy dzieci z zespołem Downa.

Powinniśmy odkrywać wartość życia także wtedy, kiedy sami tego nie czujemy. Kiedy tracimy dziecko, kiedy jesteśmy niepełnosprawni, albo mamy niepełnosprawne dziecko, kiedy jesteśmy starsi i niedołężni. Wszystko jest życiem i w każdym jego aspekcie należy mu się cześć i szacunek  – powiedział Łukasz Głowacki, jeden z organizatorów Marszu dla Życia i Rodziny w Łodzi. 

Toruń


Marsz dla Życia i Rodziny to jeden z dopływów wielkiej rzeki, która płynie przez świat i głosi, że każdy człowiek ma prawo do życia – mówił bp Andrzej Suski w toruńskiej katedrze Świętych Janów podczas Mszy św. rozpoczynającej tegoroczny, szósty Marsz dla Życia i Rodziny w Toruniu.

Po Mszy św. około godz. 14.00 na Rynku Staromiejskim uformował się orszak, który z radosnym śpiewem animowanym przez grupę Promisja, przeszedł ul. Szeroką na Rynek Nowomiejski i tą samą trasą powrócił na Rynek Staromiejski. W marszu liczny udział wzięły rodziny z dziećmi. Na zakończenie marszu dla chętnych czekały również atrakcje związane z kończącym się Tygodniem Rodziny organizowanym przez Fundację Nadzieja dla Rodzin.

 

Źródło: KAI

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram