Jak pokazały najnowsze badania, przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Padwie, materiał, z którego uczyniony jest Całun Turyński, pochodzi z I wieku naszej ery. To wnioski z trzech testów przeprowadzonych przez profesora Giulio Fanti.
Włoski badacz przeprowadził trzy nowe testy: dwa chemiczne i jeden mechaniczny. Zastosowano spektroskopię IR, ramanowską oraz wieloparametrowy test mechaniczny. W pracach udział wzięli naukowcy z całych Włoszech.
Wesprzyj nas już teraz!
Badania pokazały, że włókna tworzące dziś całun pochodzą z ok. 300 roku przed Chrystusem (+/- 400 lat – wynik spektroskopii IR), 200 roku przed Chrystusem (+/- 500 lat, spektroskopia ramanowska). Według testów mechanicznych, materiał pochodzi z ok. 400 roku naszej ery (+/- 400 lat). Jak tłumaczy autor badań, Giulio Fanti, średnia wyników daje 33 r. p. n. e., z granicą błędu 250 lat. Wyniki są zbieżne z tradycją, wskazującą na ten materiał, jako na całun, który posłużył do pochówku Jezusa. Według dzisiejszego stanu wiedzy, Jego śmierć miała miejsce w 30 roku naszej ery. Szczególną rolę w testach odegrał Giovanni Riggi di Numana, analityk zmarły w roku 2008.
Książka profesora Giulio Fantiego i dziennikarza Saverio Gaety „Il Mistero della Sindone” („Tajemnica Całunu” ukazała się w Wielką Środę nakładem wydawnictwa Rizzoli.
źrodło: vaticaninsider.lastampa.it
mat