Zdaniem brytyjskiego portalu, obecny papież nie spełnił oczekiwań wielu kościelnych rewolucjonistów, a biorąc pod uwagę jego ostatnie wypowiedzi, prawdopodobne niewiele w tej materii się już zmieni. Na chęć jak najszybszego wyboru kandydata w duchu obecnego pontyfikatu ma wpływać również – zdaniem autora – przybierająca na sile konserwatywna kontrrewolucja.
„Niedawna fala inicjatyw progresywnych duchownych jest raczej oznaką strachu niż siły, zwłaszcza z możliwością rezygnacji papieża Franciszka na horyzoncie” – przekonuje Catholic Herald.
„W końcu liberalny zwrot Kościoła niemieckiego nie odbywa się w izolacji, Kościół irlandzki również przyjmuje podobną optykę, natomiast biskupi w Belgii opublikowali tekst o duszpasterstwie katolików LGBT, pozwalający na błogosławieństwo par jednopłciowych” – zauważa medium (belgijski episkopat pokrętnie tłumaczył, że to liturgia zakończona błogosławieństwem, a nie błogosławieństwo homopar i zastrzegał, że nie może być tu mowy o zrównaniu homozwiązków ze sakramentalnym małżeństwem -red.).
Wesprzyj nas już teraz!
Przyspieszenie liberalnej agendy następuje równocześnie z coraz głośniejszymi zapowiedziami rezygnacji z urzędu obecnego papieża. „Postępowcy coraz częściej szukają sposobów przyspieszenia swojej polityki, aby zdążyć przed spodziewaną abdykacją” – podkreśla brytyjski portal. Mimo bardzo „odmłodzonego” składu kolegium kardynalskiego, gdzie aż 83 z 132 hierarchów zostało powołanych przez Franciszka, to liberałom zdaje się bardziej spieszyć.
„Papież zawiódł oczekiwania wielu reformatorów, obawiają się więc, że również kontynuator kierunku obecnego pontyfikatu może nie sprostać ich wymaganiom. To może tłumaczyć ich działalność zwłaszcza w Belgii i Niemczech” – spekuluje CH, wskazując na coraz większe niezadowolenie z postaw głównego papabile, kard. Luisa Antonio Tagle.
„Tymczasem rośnie możliwość pojawienia się bardziej konserwatywnego kandydata, być może bardziej konserwatywnego, niż wielu sobie obecnie wyobraża” – przekonuje portal. Obecnie jednak „wszystkie oczy na razie pozostają zwrócone na papieża Franciszka, jak reaguje na ogłoszenia w Belgii i Niemczech oraz jaki będzie wynik synodu o synodalności w 2023 roku” – dodaje.
Źródło: catholicheralnd.co.uk
PR
Watykan: nie można udzielać błogosławieństwa parom homoseksualnym